Mára eljutottunk oda, hogy nagyon sok pár esetében a családalapítás tervezést igényel. Nem arról van szó, hogy úgy döntenek, mostantól nem védekeznek, hanem arról, hogy igen sok dolgon változtatniuk kell az életükben, ha esélyt szeretnének egy gyermekre. Ilyen a dohányzás elhagyása is, ami azonban rámutathat egy addig rejtve maradt problémára is, mely ma már a férfiak esetében is egyre gyakoribb.

Dohányzik, vagy sem?

A családalapítás lehetősége erős motiváció a dohányzásról való leszokáshoz, és ez bizony az édesapa bagózását is érinti. A férfiak esetében ugyanis a cigaretta a spermiumok minőségére gyakorol romboló hatást. Ez pedig a fogantatásnál jelentősen növeli a koraszülés, a vetélés és a genetikai gondok kialakulásának valószínűségét.

A nikotin és hatásai

Jó tudni, hogy a dohányzás nem csak a spermiumokra van rossz hatással. Tudjuk, hogy a vérnyomás befolyásolásával és a vérerek falának károsításával a dohányzás komoly szerepet játszik az impotencia kialakulásában is. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a nikotin gátolja a tesztoszteron képződését is. A legfontosabb androgén hormon nem megfelelő szinte pedig hatással lesz a testben számos funkcióra, többek közt a termékenységre is, hiszen hiányában csökken a spermiumtermelés.

Felkészülés?

Említettük, hogy nagyon sok pár kénytelen tudatosan is készülni a családalapításra, ellenkező esetben ugyanis nemigen lenne esélyük egy gyermekre. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a férfi egészségét is helyre kell billenteni – valamint hatalmas segítség, ha leteszi a cigarettát! Az egészséges babához pedig egészséges és megfelelő mennyiségű, minőségű spermium is kell, ami a tápanyagellátottságon áll, vagy bukik. Ezt ma már kizárólag étkezéssel szinte megoldhatatlan – ezt jól mutatja az a 2 milliárd, zömmel a fejlett országokban élő ember, aki valamilyen tápanyaghiányos állapottal küszködik. A jó férfivitamin képes a megfelelő tápanyagellátottság helyreállítására, abban az esetben, ha komplex, és persze a benne szereplő anyagok szerves kötéssel vannak jelen. Mindkettő a hasznosulás miatt fontos: előbbi esetben az egyes anyagok segítik mások hasznosulását (cink-réz; vas-C-vitamin; …), utóbbi pedig akár 80%-kal jobb hasznosulást tesz lehetővé (szerves kötések pl.: cink-citrát; réz-glükonát).