Ha azt mondjuk, ösztrogén, akkor a legtöbb embernek a nők ugranak be. Holott a férfiak szervezete is termeli ezt az anyagot, ami kifejezetten fontos szabályozó funkciót tölt be az erősebbik nem esetében is, és sajnos ezzel együtt az egyre elterjedtebb ösztrogéndominancia is érinti a férfiakat, ami ellen azonban lehet tenni.

Ösztrogén a férfiakban?

Igen, bár női nemi hormonokról van szó, mind az ösztrogén, mind a progeszteron megtalálható a férfi szervezetben is. Az ösztrogén szerepe itt a csonttömeg megtartásában, a normál szellemi működésben, de a termékenység fenntartásában is megmutatkozik.

Ha túl sok…

Az ösztrogéndominancia a férfiak esetében is egy valós gond, bár tünetei eltérnek a nőkétől. A megnövekedő mellek, a kikerekedő has vagy éppen a gyér arcszőrzet is utalhat erre a problémára. Kialakulásában szerepet játszik az életmódunk, de sajnos betegség is állhat hátterében, így szakember bevonása is szükséges a gyógyuláshoz. Mi magunk a megfelelő tápanyagpótlással és az egészséges életmóddal tehetünk sokat ellene.

Xenoösztrogének és tápanyagok

Vannak olyan táplálékok, melyekben a növényi ösztrogének aránya magas, így ezeket érdemes kerülni ösztrogéndominancia esetében. A növényi ösztrogének, vagy xenoösztrogének ösztrogénazonos anyagok, így azokat a test a női hormonnak ismeri fel. Igen sok xenoösztrogént találhatunk a szójában, de sajnos a komló, így pedig a sör is bőven tartalmazza ezt az anyagot.

A test normál működésének helyreállítása révén a hormonháztartás is jó eséllyel helyreállítható, a kialakult probléma mérsékelhető. Ehhez az egészséges életmód, a változatos étkezés és a mozgás nagyban hozzájárul, de napjainkra sokszor már kevésnek bizonyul. A tápanyagpótlást kiegészíthetjük egy jó férfivitaminnal, melynek az alábbiaknak kell megfelelnie:

  • Férfiak számára legyen kialakítva, mivel az erősebbik nem tápanyagigénye eltér a nőkétől!
  • Összetett, komplex készítményt keressünk, melyben sok különböző anyag található, mivel az egyes anyagok segítik mások hasznosulását.
  • Olyan készítményt keressünk, melyben az anyagok szerves, biológiailag aktív kötési formákban vannak jelen. Ezek praktikusan a -citrát és -glükonát (pl.: cink-citrát; vas-glükonát) formát jelentik, ezekkel ugyanis a hasznosulás akár 80%-kal is javul.