A vetéléssel kapcsolatosan azt már tudjuk, hogy az esetek 70%-ban a felszálló fertőzések a felelősek a kialakulásáért. Egy norvég tanulmány azonban most igyekezett megmutatni a vetélés kockázati becslését az életkor, illetve az előző terhességek lefolyásának szempontjából.
A kutatás
Egy ilyen kutatás esetében szem előtt kell tartani, hogy az becslésekkel dolgozik. Ennek oka, hogy a vetélések egy jelentős része nem jut el az orvosig, vagyis olyan korai szakaszban következik be, mikor a terhesség még adott esetben nem is kerül hivatalosan megállapításra. A norvég tanulmány azonban ennek ellenére mindenképpen érdekes.
A megfigyelést 2008-óta végzik a kutatók, így a vizsgált időszakban 421 201 terhességet sikerült górcső alá venni. Az adatok alapján a terhességek mintegy 12,8%-a végződik vetéléssel, ami egy igen magas szám. Ahogyan az várható volt, a legkisebb kockázat (10%) a 25-29 éves korosztályban jelentkezik. 30 éves kor felett a kockázat meredeken emelkedni kezd. Napjainkra már nem ritka a 40 éves kor felett anyává váló nő sem, sőt, a 45 feletti nők is egyre gyakrabban vállalnak gyermeket. Esetükben azonban a vetélés kockázata már 53%!
Foglalkoztak a tudósok a sorozatos vetéléssel is, ennek alapján pedig két vetélés után duplázódik, három után négyszereződik a következő terhesség során fellépő vetélés kockázata.
Kor
Napjainkra a gyermekvállalás már a nők 30-as éveire tolódik, de kicsit sem ritka a 40, vagy akár a 45 éves kismama sem, ahol a vetélés kockázata már elképesztően magas lehet! Ezeknek a tragédiáknak a hátterében sok esetben betegség vagy genetikai gond húzódik meg, de ahogyan azt a cikk legelején is olvashattunk, a 70%-uk esetében a felszálló fertőzések a kiváltó okok.
A terhesség
A várandósság során az immunrendszer működése lecsökken, ezzel biztosítva a magzat sértetlenségét az anya szervezetében. Cserébe azonban sajnos megnő a felszálló fertőzések kialakulásának esély, melyek jó eséllyel okozói a vetélésnek is.
Megelőzés
Bár az immunrendszert tudjuk támogatni a terhesség során is, annak működése akkor is visszafogott lesz. Így érdemes olyan nyomelemekkel, vitaminokkal és ásványi anyagokkal támogatni a szervezetet, mely azt optimális működésre bírja. Ezt alapvetően a kiegyensúlyozott étkezéssel és a mozgással lehet elérni, de napjainkra a szakemberek többsége is javasolja már, hogy várandósvitaminnal támogassuk a terhességet.
Ezek közt válasszunk olyat, mely tartalmaz rezet, illetve cinket is, lehetőleg szerves, biológiailag aktív kötési formában, hiszen a szerves kötésű anyagok hasznosulása a szervetlenekhez képest akár 80%-kal is jobb. A cink és a réz a szervezetben antivirális, antibakteriális és fungicid, azaz gombaellenes hatással rendelkezik, így képes csökkenteni a hüvelyi – ezen keresztül pedig a felszálló – fertőzések kialakulásának esélyét.
Tervezés
A vetélések elkerülésére az egyik leghatékonyabb eszköz, ha készülünk a terhességre. Ez azt jelenti, hogy egyrészt igyekszünk megtudni, a családalapítás útjában áll-e betegség a nő, vagy éppen a férfi
oldalán. Másrészt a tápanyagpótlást már a család tervezésétől megkezdjük. Hiába figyelünk arra, hogy szerves kötésben vigyük be a lehető legtöbb anyagot, azoknak akkor is szükségük van időre, míg kifejtik hatásukat. A tervezési időszak tápanyagigénye azonos az első trimeszter tápanyagigényével, így ezekre ugyan az az összetétel választható. Ugyanakkor a második trimeszter tápanyagigénye, illetve a harmadik trimeszter plusz a szoptatási időszak tápanyagigénye nem azonos az előzőekkel és egymással sem. Vagyis olyan készítményt érdemes választani, mely megfelelő tagoltsággal képes kiszolgálni az eltérő trimeszterek eltérő igényeit.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!