Egyre és egyre kevesebb gyermek születik világszerte. Természetesen az okokat a tudósok is nagyon szeretnék megismerni, így több elmélet is született arra vonatkozóan, vajon mi is okozza mindezt. Ezek közül a gazdasági, illetve az egészségügyi tényezők az igazán elkeserítőek.
Gazdaság
Friss kutatás jelent meg Claudia Goldin, a 2023-ban közgazdasági Nobel díjas tudós tollából, mely rámutat arra, hogy ha a nők terheltsége csökken, akkor a gyermekvállalási kedv nő. Ahol a nők dolgozhatnak, esetleg még a fizetésük is hasonló a férfiakéhoz, csökken a családalapítási kedv, de csak kezdetben. Néhány év alatt ez helyreáll, de később is kimutatható, az olyan országokban, ahol a házimunka a nőre hárul. Talán nem meglepő, de azokban az országokban, ahol a férfiak nagyobb részt vállalnak a házimunkából, gyermeknevelésből, ott a nők leterheltsége csökken, a gyermekvállalási kedv pedig megnő.
Meddőség
A pénz egy dolog, de sajnos azzal is igen sokszor találkozunk, hogy a pár szeretne gyermeket, de egyszerűen nem sikerül a fogantatás. A meddőség, melyről most szó van, jelenleg a bolygón minden hatodik embert érint! Ez nagyon sok esetben tápanyaghiányokra vezethető vissza, amit alapvetően az étkezés révén pótolunk, és amik sajnos a test normál működésének eltolódását okozzák.
Nosza, fel kell tölteni a raktárakat, amiket alapvetően az étkezés révén tehetünk meg. Ez azonban ma már nem ilyen egyszerű, mivel a tömegtermelés ebbe erősen beleszól. Egységnyi földterület adott mennyiségű tápanyaggal rendelkezik. Ezen a területen azonban egyre több és több terményt kell megtermelni, így sajnos az élelmiszerek beltartalma jelentősen lecsökken. Ez akár 50%-os, vagy magasabb arányú csökkenést is eredményezhet, miközben testünk tápanyagfelhasználása nő a környezeti tényezők terhelése (klímaváltozás, szmog, stb.) miatt. Ennek megfelelően ma már kizárólag étkezéssel feltölteni, fenntartani a tápanyagraktárakat igen nehéz.
WHO
Mára a dolog odáig fajult, hogy az általános tápanyaghiány miatt a WHO is ajánlást fogalmazott meg a kismamáknak a mikrotápanyagok pótlására, hiszen ezzel a módszerrel nagy mértékben növelhető a terhesség létrejöttének valószínűsége.
A tápanyagpótlás jó eszköze a terhes vitamin, de csak akkor, ha megfelel néhány paraméternek:
- Komplexitás: nehéz megmondani, éppen miből van hiány a szervezetben, ráadásul az egyes tápanyagok segítik mások hasznosulását, így mindenképpen érdemes komplex termék mellett letenni a voksunkat.
- Szerves összetevők: a praktikusan -citrát és -glükonát (például cink-citrát, réz-glükonát) kötéssel rendelkező összetevők hasznosulása akár 80%-kal is jobb a szervetlen kötésű anyagokénál, például a karbonátoknál (a termék összetétele jellemzően apró betűs részben olvasható a dobozon).
- Trimeszter: fontos, hogy a kiválasztott termék képes legyen szem előtt tartani az eltérő trimeszterek eltérő igényeit is. A felkészülési időszak és az első trimeszter képez egy egységet, a második trimeszter egy másikat, a harmadik trimeszter és a szoptatás pedig egy harmadikat. Ez a hármas tagolás a termékben is jelen kell legyen, hiszen így tudja a legoptimálisabban kiszolgálni a test igényeit.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!