A kismamák igyekeznek mindent megtenni a terhességük alatt, hogy a babájuk biztonságban lehessen. A hüvelyi fertőzések azonban sajnos még az odafigyelés mellett is gyakran fordulnak elő. Ha pedig jelentkeznek jó tudni, mi is a teendő ilyenkor. 

Fertőzések és a kismama 

A terhesség során alapból visszafogottan működik az immunrendszer, illetve fogékonyabbá válik a kismama a hüvelyi fertőzésekre is a hormonális változások miatt. Ennek megfelelően sajnos a kismamák hiába igyekeznek elkerülni minden bajt, a gombás fertőzések, illetve a bakteriális gondok gyakoriak és a babára nézve is veszélyesek lehetnek. 

Miért gond? 

A vetélések és koraszülések mintegy 70%-ért felelősek azok a hüvelyi fertőzések, melyek nem lettek megfelelően kezelve, így pedig felszállóvá váltak. Igen, ez hatalmas szám, vagyis az ilyen problémákat nem lehet félvárról venni. Amennyiben hüvelyi fertőzésre gyanakszunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz! Gyanakvásra ad okot, ha a hüvelyi folyás állaga, színe vagy szaga megváltozik. 

Mit tehetünk ellene? 

A szakorvos a problémára hüvelykúpot, súlyos esetben szájon át szedhető tabelttát is felírhat. A fertőzések ellen azonban a leghatékonyabb eszköz a megelőzés. A fehérnemű szárazon, frissen tartása fontos, azaz edzés után, úszás után, a nedves fehérnemű lecserélése fontos. Ugyanígy a nedves köntös sem tesz jót, a nedves felületen ücsörgésről már nem is beszélve. A kismama ne üljön le fürdőruhában sehova, tegyen a feneke alá törülközőt, valamint mindig válasszon kellően szellőző alsóneműt, illetve aludjon nélküle. 

A szervezet támogatása révén a fertőzésekre való fogékonyság csökkenthető. Ez a hüvelyi fertőzések esetében a cink és a réz bevitel optimalizálásával is elérhető, mivel ez a két anyag a szervezetben gombaellenes, antibakteriális és antivirális hatásokkal is rendelkezik. A cink és a réz a megfelelő összetételű terhesvitaminokban jelen van, arra azonban figyeljünk, hogy szerves kötési formában legyen (cink-citrát; réz-glükonát), mivel így hasznosulásuk akár 80%-kal is jobb, azaz sokkal hatékonyabb. 

Hüvelytisztítás 

A hüvely öntisztuló szerv, ennek megfelelően nincs szüksége sem hüvelytablettára, sem pedig hüvelyöblítésre, ha csak az orvos mást nem javasol! A külső beavatkozásra a hüvely pH-ja felborul, így pedig csak még fogékonyabbá válik az esetleges fertőzésekre is!