A magnéziumhiány tüneteivel szinte minden olyan férfi találkozott már, aki megfeledkezett az ásványi anyagok pótlásáról edzés közben, vagy után. De sokan nem tudják, hogy a már ismert hiánytünetek közt olyanok is szerepelnek, melyek nem érezhetőek ugyan, de nagy bajt képesek okozni!

Mire kell?

Akinek egy intenzív edzést követően görcsölt már be a vádlija, vagy más izomcsoportja, annak nem kell megmagyarázni, miért is olyan fontos a magnézium pótlása. De a normál izomműködés és csontképzés mellett a magnéziumnak fontos szerepe van a szív működésében is, elvégre az is egy izom, ahogyan az erek fala is izmos szövet. Ebből következik, hogy a magnéziumhiánynak köze lehet a merevedési gondokhoz, is, de itt nem áll meg a sor!

Amit nem érzünk, vagy látunk

Az élet alapja – a szervezeten belül – az ATP. Az adenozin-trofoszfát, vagyis az ATP betűszóval megjelölt anyag tulajdonképpen az energia, mely a sejtek működéséhez, vagyis az egész szervezet működéséhez kell. A magnézium pedig az ATP számára megkönnyíti a kapcsolódást más anyagokhoz, vagyis megkönnyíti a felhasználását. Hiányában így az energiafelhasználás lelasssul.

Ez minden sejtben igaz, de egy bőrsejt esetében maximum a sebgyógyulás lassul le, míg egy spermium esetében az energia felhasználásának lassulása a mozgékonyság rovására megy, ami pedig megakadályozza a spermiumot abban, hogy küldetését beteljesítse.

Pótlás

Mivel ma már étkezéssel fedezni a környezeti ártalmak okán megnövekedett igényeket szinte lehetetlen, érdemes jó vitaminkészítményt keresni a normál termékenységért, illetve a sportteljesítmény fokozásáért.

Ugyanakkor az, hogy tápanyagokat viszünk be a szervezetbe sajnos édeskesvés. Ha ugyanis azok felszívódása nem megfelelő, akkor csupán a töredéküket vagyunk képesek hasznosítani, a többi kiürül a szervezetből. Az anyagok felszívódását két tényező is jelentősen javítja. Az egyik a komplexitás – vagyis hogy minél több anyag legyen jelen egy adott készítményben, hiszen az egyes anyagok elősegítik mások hasznosulását –, a másik a biológiailag aktív kötések.

A szervezetben lényegesen könnyebben hasznosulnak a biológiailag aktív kötéssel rendelkező vegyületek. Ez azt jelenti, hogy olyan kötésekkel kell bevinni az anyagokat, melyeket a testnek már nem kell átalakítania, hanem azokat a lehető legkisebb energiabefektetéssel képes hasznosítani. Ezek a kötési formák praktikusan a -citrát és -glükonát formák, vagyis például a cink-citrát, vagy a réz-glükonát. A szerves, biológiailag aktív kötéseknek hála a szervezet az így bevitt anyagokat akár 80%-kal is jobban képes hasznosítani.