Azzal már egy ideje tisztában vagyunk, hogy az apák egészségi állapota és életmódja bizony komoly befolyásoló tényező lehet a gyermek egészsége szempontjából. Azt is tudjuk, hogy az édesapa elhízása megnehezíti a fogantatást, de kutatások igazolták azt is, hogy az elhízás az édesapák esetében a spermiumok epigenomját is átalakítja.

Epigenom?

Mindenekelőtt érdemes tisztázni ezt a kifejezést, ami nem is olyan egyszerű. Az epigenom esetében a pontos definíció egyelőre hiányzik, de tulajdonképpen azokat a génműködést befolyásoló tényezőket és változásokat jelenti, melyek örökletesek, de nem a DNS nukleotidsorrendje által meghatározottak.

Nagyon leegyszerűsítve örökletes tényezőkről van szó, melyeket nagyban befolyásol az életmód. A férfiak esetében a spermiumokon keresztül valósul meg az a ráhatás.

Változó epigenom

A súlyproblémákkal összefüggésben az elhízott férfiaknál a spermiumokban olyan változások állnak be, melyek kicsit sem tesznek jót a születendő babának, komoly ráhatással vannak az egészségére, sőt, egyes betegsége kialakulásának esélyét is nagyban megnövelik – derítette ki egy tanulmány néhány évvel ezelőtt.

Rossz, de nem állandó

Tudjuk, hogy a férfiak testében az örökítőanyag termelése folyamatos, de azt kevesebben tudják, hogy ciklikus rendszerű. A spermatogenezis egy 74 napos folyamat, melynek során a test teljesen új spermiumokat állít elő, elképesztően nagy számban. Ez azt jelenti, hogy ha az elhízott férfi elkezd dolgozni a súlyán, akkor a spermiumokra gyakorolt negatív hatás is ellensúlyozható. Ehhez azonban más is kell.

A mozgás és a normál testsúly még a könnyeben elérhető dolgok, a megfelelő tápanyagellátottság már nehezebb. Ez ugyanis messze nem azt jelenti, hogy eleget kell enni. A tápanyagtartalom a kulcskérdés, ami napjaink élelmiszereiben – életmódunknak, a tömegtermelésnek, vegyszerezésnek és egy sor más tényezőnek köszönhetően – jelentősen csökkent, így a legtöbbször még egészséges étkezés mellett sem mindig megvalósítható az optimális tápanyagellátottság.

A normál spermiumképzéshez és az egészséghez is nagyban képes hozzájárulni a megfelelő vitaminkészítmény. A megfelelő – vagyis azért nem mindegyik. Ahhoz, hogy a tápanyagpótlás hatékony legyen az kell, hogy a lehető legtöbb bevitt anyag hasznosuljon. Ennek pedig két fontos feltétele van. Az első a megfelelő, biológiailag aktív kötési forma, ami praktikusan a -citrát és a -glükonát kötéseket jelenti (cink-citrát, réz-glükonát). A másik a készítmény komplexitása. Az egyes anyagok más anyagok jelenlétében sokkal jobban képesek hasznosulni. Ilyen kapcsolat van a cink és a réz, a C-vitamin és a vas, vagy az A és az E-vitamin között is. Ha pedig ezekre a tényezőkre figyelünk, akkor a hasznosulás 80%-kal is jobb lehet, ami tetemes előny!