Vas
A vas részt vesz a normál energiatermelő anyagcserefolyamatokban, s hozzájárul a normál vörösvérsejt- és hemoglobin-képződéshez, valamint részt vesz a normál oxigénszállításban. Ezen felül a vas hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez, illetve szerepet játszik a sejtosztódásban is.
Azt is meg kell jegyezni, hogy a férfiak és a nők, különösen a várandós anyák vasszükséglete eltérő.2
Bővebben
A vas tartós hiánya vashiányos vérszegénységhez vezethet, amelynek tünete a szaporább légzés mellett a fertőzésekre való fokozott hajlam, a fáradékonyság, illetve gyengeség, de árulkodó jel a sápadt bőr is. 2
A vas természetes forrásai:
korpa, paradicsomos szardínia, aszalt sárgabarack, tonhal olaj.
2 Tudj meg többet - National Library of Medicine
Réz
A réz részt vesz a kötőszövetek normál állapotának fenntartásában, hozzájárul a normál energiatermelő anyagcserefolyamatokhoz, az idegrendszer normál működésé¬hez, valamint hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.
Ezek mellett a réz hozzájárul a haj és a bőr normál pigmentációjához, illetve az immunrendszer normál működéséhez is.
A várandósoknak a terhesség következtében általában kevesebb a hemoglobinja, ráadásul a magzat fejlődése több rezet igényel, így esetükben a rész fokozott bevitele is indokolt.
A réz hiánya az alábbi betegségeket okozhatja:
- vérszegénység,
- egyes szív- és érkoszorú-betegség,
- csontritkulás,
- ödéma,
- fáradékonyság.3
A túlzott rézbevitel a szervezetben csökkenti a cinkszintet, és ez álmatlanságot, hajhullást, szabálytalan menstruációt, depressziót okozhat.3
A réz természetes lelőhelyei:
búzacsíra, mogyoró, mandula, dió, lencse, zöldborsó, szárazbab, zabpehely, petrezselyem, búzakorpa, csiperkegomba, borjúmáj, sertésmáj, tengeri halak.
3Tudj meg többet - books.google.hu
Cink
A cink olyan ásványi anyag, mely részt vesz a normál sav-bázis egyensúly fenntartásában, és a normál szénhidrát anyagcsere, illetve a normál szellemi működés fenntartásában egyaránt. Ráadásul a cink részt vesz az immunrendszer normál működésének megtartásában is.
- Szerepet játszik a sejtosztódásban
- Hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez
- A normál látás fenntartásához
- A vér normál tesztoszteron szintjének fenntartásához
- A bőr, a körmök és a haj normál állapotának fenntartásához
- Részt vesz a normál fehérjeszintézisben, és a normál anyagcsere fenntartásában
- Szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában
Bővebben
A cink a következő termékekben van jelen a természetben:
A hüvelyesekben, a tojásban, a májban, a húsokban, belsőségekben, osztrigában, rákokban, kagylókban, tengeri halakban, búzacsírában, tökmagban, olajos szardíniában, sertésbélszínben, tejtermékekben (különösen a sajtokban) és a teljes kiőrlésű termékekben.
Magnézium
A magnézium egy igen fontos ásványi anyag, mely hozzájárul a fáradság és kifáradás enyhítéséhez, illetve részt vesz a normál energiatermelő-anyagcsere folyamatokban is. Részt vesz az idegrendszer és az izmok normál működésének fenntartásában, valamint a normál csontozat és a fogak fenntartásához.
A magnézium ezen felül a normál pszichológiai funkciók fenntartásában is részt vesz, valamint a normál sejtosztódásban is szerepet játszik.
Bővebben
Miért kiemelten fontos várandósság ideje alatt a magnézium pótlása?
A várandósság ideje alatt ötven százalékkal is megemelkedhet a napi magnéziumszükséglet. Tanulmányok bizonyítják, hogy hiánya oka lehet a spontán vetélésnek, fenyegető koraszülésnek és a magzati retardációnak. Ezért kiemelkedően fontos, hogy biztosítsuk a várandós szervezet számára a megfelelő magnézium-ellátottságot.4
Már enyhe fokú magnéziumhiány következtében is fokozódhat a szívbetegség és a cukorbetegség kialakulásának veszélye. Nagyfokú hiánya szívritmuszavart, fáradtságot, izomgörcsöt, ingerlékenységet, idegességet és zavartságot válthat ki. 4
A magnézium-túladagolás hasmenést, émelygést okoz, de súlyosabb mellékhatása is lehet, ha a felesleges magnézium kiürítésére a szervezet nem képes. Ennek tünetei: izomgyengeség, letargia, zavartság és nehézlégzés. Szerencsére, mivel gyorsan ürül a vesén keresztül, így ez ritkán fordul elő. 4
A magnézium legnagyobb mennyiségben a sötétzöld levélzöldségekben, hüvelyesekben, bizonyos gyümölcsökben (alma, füge, grépfrút, citrom), a burgonyában, a különböző gabonafélékben (főleg azok héjában), a teljes kiőrlésű lisztfélékben, olajos magvakban, a tejtermékekben és a halfélékben található meg.
4Tudj meg többet - ncbi.nlm.nih.gov
Kalcium
A kalcium fontos ásványi anyag, mely hozzájárul a normál véralvadás és energia-anyagcsere folyamatokhoz, valamint természetesen a fogak és a csontozat normál állapotának fenntartásához. Emellett a kalcium szerepet játszik a normál izomműködésben, az ingerületátvitelben, illetve az emésztőenzimek normál működésében is.
Bővebben
A kalcium felszívódásához szükség van a D-vitaminra!
A mellékpajzsmirigyben termelődő parathormon a csontok fokozott bontásával és a D-vitamin aktív képzésének elősegítésével növeli a kalciumszintet. A D-vitamin segíti a kalcium bélből való felszívódását, továbbá a vizelettel történő kiválasztás mérséklésésben is szerepet játszik. A napi ajánlott mennyiségű D-vitamin megfelelő kalciumszintet biztosít az egészséges csontozat kialakításához, viszont túl nagy mennyiségben még a csontokból is felszabadítja a kalciumot, ezért nem szabad túlzásba vinni szedését. Hiányában szinte biztosan nem szívódik fel elég kalcium.5
A kalciumhiány következményei
az alacsony kalciumszint izomgörcsöket, izomfájdalmat és érzékelési zavarokat okozhat, mert fokozódik az idegek és az izmok ingerelhetősége, vagyis kisebb ingerekre hevesebben reagál a szervezet. Elegendő mennyiségű kalcium nélkül hosszútávon csontritkulás alakul ki. 6
Mellékhatások, túladagolás
A kalcium szedése ritkán okoz mellékhatásokat, olykor némi gyomor-bélrendszeri panasz előfordulhat. Bár a kalcium adása önmagában ritkán vezet túladagoláshoz, arra azért figyelni kell, hogy ne szedjünk belőle túl sokat.
A túladagolás tünetei: hányinger, hányás, székrekedés, hasi fájdalom, izomgyengeség, mentális zavarok, nagyfokú szomjúságérzés, vesekőképződés, súlyos esetben szívritmuszavarok.
A magas kalciumszint tartós fennmaradását okozhatja az A- vagy D-vitamin túladagolása, a mellékpajzsmirigy túlműködése, rosszindulatú daganatok, csontokat roncsoló betegségek vagy veseelégtelenség is. 7
5Tudj meg többet - mayoclinicproceedings.org
6Tudj meg többet - ajcn.nutrition.org
7Tudj meg többet - newscientist.comTudj meg többet
Folsav
A folsav, vagy más néven B9-vitamin, a nevét a latin folium szó alapján kapta, melynek jelentése: levél. Ennek elsősorban az az oka, hogy a folsav elsődleges forrásai a leveles zöldségek (különösen a paraj), a máj, a gyümölcsök és az élesztő.
A folsav vízben oldódó vitamin. Nagyon fontos szerepe van a szervezetben, különösen a várandós édesanyáknál, mert a terhesség korai szakaszában az embrió gerincfejlődésében, a velőcsövet lezáró folyamat csak folsav jelenlétében megy végbe hibátlanul.
Bővebben
Ajánlott a folsav pótlása.8
A folsav nemcsak a sejtek osztódása szempontjából nélkülözhetetlen vitamin, hanem szerepe van még a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék képzésében, az aminosavak és nukleinsavak anyagcseréjében, de hozzájárul a gyomor-bélrendszer és a szájnyálkahártya épségéhez is.
A túlzott folsavbevitel csökkentheti a cink hasznosulását!
A folsav felszívódása a mesterséges készítményekből hatékonyabb, mint a természetes forrásokból. A folsavnak a sejtekbe történő felvételéhez és raktározásához a B12-vitamin szükséges. A szervezet jó folsav-ellátottsága mellett elfedheti a B12-vitamin hiányában kialakuló tüneteket. Ez különösen a vegetáriánus táplálkozás esetén lehet veszélyes. 9
A folsavszükséglet vashiányos állapotban növekszik! 10
A folsavhiány következtében kialakuló kórképek:
- megaloblasztos anaemia (vérszegénység)
- neurológiai zavarok (perifériás neuropathia, myelopathia, funikularis myelosis)
- vegetatív zavarok
- pszichiátriai zavarok (álmatlanság, ingerlékenység, feledékenység, depresszió) 11
8Tudj meg többet - tandfonline.com
9Tudj meg többet - pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
10Tudj meg többet - ncbi.nlm.nih.gov
11Tudj meg többet - medlineplus.gov
12Tudj meg többet - Wiley Online Library