Nyakunkon a klímakatasztrófa, és tudjuk, hogy az egyik mumus, mely a folyamatot generálja az állattenyésztés, vagyis tulajdonképpen a húsfogyasztásunk. Azt is tudjuk, hogy egészségesebb, ha kevés húst eszünk, és több növényi fehérjét fogyasztunk. Éppen ezért terjedt el világszerte a szója és az abból készült termékek fogyasztása, de ezzel nagyon kell vigyázni, hiszen a férfiakra különösen rossz hatása lehet.
A szója
A szójabab egy igen figyelemreméltó növény, hiszen ez az egyetlen, mely tartalmazza mind a 9 esszenciális aminosavat, mely a szervezet működéséhez szükséges, vagyis képes kiváltani nem csak a hús, hanem a tojás fogyasztását is. Ráadásul könnyen termeszthető, ízletesen elkészíthető, és nem csak magában (például tofu-ként), hanem élelmiszer adalékanyagként is felhasználható. Éppen ezért igencsak nagy kár, hogy rengeteg jó tulajdonsága mellett sajnos olyanokkal is rendelkezik, melyek rendesen kikezdik az emberek szervezetét.
Férfiak, óvatosan a szójával!
A szója egyik rossz tulajdonsága, hogy nagyobb mennyiségben fogyasztva visszafogja a pajzsmirigy működését. Ha pedig az endokrin rendszer egy eleme sérül, akkor rövid időn belül szinte minden elem termelésében eltolódás jelentkezik, hiszen ez egy igen finomra hangolt működési egység.
Sajnos tanulmányok igazolják, hogy a fejlődő hímivarú magzatok, melyek fokozott szója-fitoösztrogénnek vannak kitéve, később jóval hajlamosabbak lesznek a hererák kialakulására. De a fitoösztrogén hatása itt nem áll meg.
Ez az anyag hasonlóan viselkedik a szervezetben, mint az ösztrogén, vagyis ösztrogéndominancia kialakulásához vezet. Ez pedig sem a férfiak, sem a nők esetében nem tesz jót, hiszen mindkét nemnél elősegíti a meddőség létrejöttét. A férfiaknál azonban csökkenti a tesztoszteron szintet, mely az izomtömeg csökkenéséhez, és a másodlagos férfi nemi jellegek károsodásához vezet.
Mit tehetünk?
Ma már tudjuk, hogy élelmiszereink beltartalma jelentősen csökkent a tömegtermelés következtében, és azzal is tisztában vagyunk, hogy a szója túlzott fogyasztása komoly károkat okozhat a szervezetben. Sajnos a tömegtermelés elkerülhetetlen, és a húsfogyasztás alternatívája sem igazán mutatja meg magát. A tápanyagok mennyisége a szervezetben azonban egyre csak csökken, és ez bizony hiánybetegségek kialakulásához vezet.
A tápanyagok pótlásáról gondoskodni kell, hiszen a szervezet normál működéséhez – amihez a normál nemzőképesség is hozzátartozik – szükség van a megfelelő tápanyagellátottságra! Mivel kizárólag a táplálkozással fedezni ezt a szükségletet ma már szinte lehetetlen, így érdemes a táplálékkiegészítők felé fordulni.
Ezek közt sem mindegy azonban, melyik mellett teszi le az ember a voksát. A férfiaknak is érdemes kifejezetten a számukra összeállított vitaminkészítményt választani, ami komplex, vagyis nem csak vitaminokat, hanem ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz. Emellett azonban kiemelten fontos az is, hogy a benne lévő anyagok biológiailag aktív, szerves kötési formában legyenek jelen, hiszen így a hasznosulásuk akár 80%-kal is javulhat, azaz valódi eredményeket várhatunk tőlük, nem csak drága vizelet lesz az eredménye a szedésüknek!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!