Azzal igen régóta tisztában vagyunk, hogy az anyag folsavszintje kiemelt jelentőségű a magzat egészséges fejlődésének szempontjából. Ennek megfelelően a kismamák nagyon odafigyelnek arra, hogy a folsavat – sok más tápanyaggal együtt – megfelelően pótolják a szervezetükben. Csakhogy, mint annyiszor, az apák oldalát most is kihagyjuk a számításból, ami hatalmas hiba.
Folsav és a férfiak
Egy kanadai kutatás rámutatott arra, hogy kiemelkedően magas a folsavhiánnyal küzdő férfiak aránya a világon, különösen a fejlett országokban. A B9 vitaminként is ismert anyag részt vesz a vérképzésben, az aminosav és nuklainsav anyagcserében. Ráadásul kiemelt jelentősége van a magzati fejlődésben, de ebből a szempontból csak az édesanya folsav – ellátottsága fontos. Az említett, a Nature magazinban közzétett kutatás azonban rámutatott arra, hogy ahogyan a tudósok fogalmaznak: “a spermium tulajdonképpen az apa életmódjának és étrendjének „memóriája”, és az apa étrendje egy „epigenomikus térképre” íródik át, mely befolyással van a magzat fejlődésére.”
A vizsgálat során kiderítették, hogy a folsavhiányos hímek utódai 30%-kal nagyobb eséllyel lesz genetikai elváltozása, mint a megfelelő folsav – ellátottságú hímek esetében. Ennek oka, hogy a folsavhiányra a spermium epigenomja, vagyis az a rész, mely képes információt átvinni a DNS-től függetlenül, igen érzékenyen reagál.
A folsav pótlása
A folsav egy vízben oldódó vitami, vagyis a szervezet nem képes hosszabb ideig tárolni azt. Ennek megfelelően folyamatosan gondoskodni kell az utánpótlásról. Alapesetben erre az ember az étkezést “használná”, de sajnos el kell fogadni, hogy napjainkban még az egészséges életmód mellett is könnyedén jelentkeznek vitamin, nyomelem és ásványi anyag hiányállapotok, mivel élelmiszereink beltartalma az utóbbi 50 évben jelentősen csökkentek.
A megfelelő pótlás történhet jó minőségű férfivitamin segítségével, melynél fontos, hogy ne kizárólag a folsavra koncentráljon. A komplex összetételű készítményekből ugyanis az egyes anyagok sokkal jobban képesek hasznosulni. A felszívódás – vagy hasznosulás – maximalizálása érdekében pedig arra is figyeljünk, hogy a készítményben biológiailag aktív, szerves kötéssel (pl: cink-citrát, réz-glükonát) legyenek jelen az anyagok!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!