A koraszülést sokszor nem tekintjük olyan nagyon veszélyes dolognak, mivel a korházsorozatokban valahogy sohasem lesz komoly baja az ilyen babáknak, vagy ha mégis, azt is orvosolni lehet. Pedig a koraszülés borzalmasan nagy kockázatot jelent a maradandó károsodások kialakulására, és hazánkban bizony a koraszülött csecsemők aránya 10%!

Koraszülés?

A sorozatokban a koraszülöttek nagyon kicsikék, de szívósak, és a modern orvostudomány meg is menti őket, ezután pedig gondtalan az életük. A valóság azonban más. A tények azt mutatják, hogy a 37. hét előtt világra jött csecsemők egy része sajnos nem éri meg az egy éves kort sem. Akik pedig mégis, azok közt gyakori az agykamrai vérzés, a vakság, a süketség, vagy éppen a légzészavarok. Hiába a rózsás kép, amit a hollywoodi sorozatok és filmek igyekeznek festeni a helyzetről, a koraszülés sajnos túl sok esetben tragikus következményekkel járó esemény.

Mi válthatja ki?

Gyakori kiváltója a koraszülésnak a terhességi toxaemia, vagy éppen a stressz. De a legnagyobb mumus a felszálló fertőzés, mely nem csak a koraszülések jelentős részéért, hanem a vetélések több, mint 70%-ért is felelős. Sajnos azoknál a nőknél, akiknél már bekövetkezett természetes, vagy művi vetélés, a koraszülés lehetősége 25-50% közötti.

A felszálló fertőzések ellen azonban lehet védekezni. A leghatékonyabban azzal, ha a megfelelő tápanyagellátottságról gondoskodunk, amit ma már a szakemberek ajánlása alapján az étkezés mellett várandósvitaminnal oldhatunk meg. Ebben az esetben az immunrendszer megfelelő támogatása a cél, hogy a hüvelyi fertőzések kialakulását el lehessen kerülni, illetve a kialakult fertőzések felszállóvá válását meg lehessen akadályozni. Erre nagyon jó megoldást jelentenek a cink és a réz, melyeket jó esetben megfelelő mennyiségben, és megfelelő kötési formában (szerves kötésben- citrát, glükonát – formában, mivel ezek hasznosulása akár 80%-kal is jobb) tartalmazza a kiválasztott várandósvitamin.

Kontroll

Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt a három összetevőt, mely a nyugodt babaváráshoz szükséges, vagyis a megfelelő táplálkozást és mozgást, a tápanyagok megfelelő pótlását, és persze a szakember segítségét!

Az orvos ugyanis már a kezdeti jelekből is felismerheti – ha vannak – a gondot, és megtehet mindent azért, hogy elkerülhessük a bajt. Ez pedig a kismama előrelátásával és önmagáról való gondoskodásával kombinálva nagyon jó esélyt jelent arra, hogy a koraszülés mumusa elkerülhesse az édesanyát, és a családot.