Az egészségügy fejlődése lehetővé tette az emberek számára, hogy saját maguk is fenntartsanak egy kisebb patikát az otthonukban. Így amikor fáj a fejük, görcsölnek, nem tudnak aludni, vagy túl sokat ettek, akkor nem kell szenvedniük, hanem bekaphatnak egy pirulát és ez rögtön meg is oldja a gondjukat. Vagy nem, hanem egy adott gond helyett kreál egy másikat, ahogyan azt most már biztosan tudjuk a nem-szteroid gyulladáscsökkentők esetében.
Nem-szteroid?
Ez a csoportot, gyűjtőnevén a NSAID-okat, szinte minden háztartásban meg lehet találni. Igazából még azokban is, ahol a gyógyszerszedés egyáltalán nem “divat”, de a biztonság kedvéért azért egy algopyrin van otthon. Ez a gyógyszer ugyanis ebbe a kategóriába tartozik, ahogyan az ibuprofen hatóanyagú készítmények, a diclofenac, vagy éppen a paracetamol. És igen, jól látható, hogy sajnos ez a fájdalomcsillapítók zömét lefedi.
Gond?
Dr. Salman kis esetszámú vizsgálatának eredménye, amelyet az European League Against Rheumatism 2015-ös kongresszusán ismertetett újfent, és erősen kézzelfogható bizonyítékokat talált arra vonatkozóan, hogy a nem-szteroid gyulladáscsökkentők hatással vannak a progeszteronszintre, valamint gátolják az ovulációt is – ez pedig a teherbe esést is lehetetlenné teszi. Szerencsére a folyamat visszafordítható, vagyis a pirula elhagyása után a rendszer helyre áll, de ettől még a gond adott.
Babakérdés
A fent említett hatások miatt sajnos nagyon el kell gondolkodni azon, hogy már akkor is sok pár kénytelen jó előre alaposan megtervezni a családalapítás folyamatát, hogy bármilyen fájdalomcsillapító is beleszólna ebbe. Hiszen világszerte minden negyedik párt érint a meddőség problémája, amin a nem-szteroid gyulladáscsökkentők az adatok alapján erősen tudnak rontani. A szervezetet a lehető legjobban fel kell készíteni a várandósságra, hiszen ez egy hatalmas kihívás a szervezet számára. Ehhez pedig tápanyagok kellenek!
Nosza, együnk kiegyensúlyozottan és mozogjunk rendszeresen! Ez elengedhetetlen, de sajnos nagyon sokszor kevés, hiszen az élelmiszereink beltartalma messze nem olyan jó, mint volt 50 éve, vagyis a tápanyagpótlást támogatni érdemes. Erre a várandósvitamin lehet a jó megoldás, persze csak akkor, ha az anyagok szerves kötéssel vannak jelen benne, hiszen így azok hasznosulása akár 80%-kal is javul. Fontos még a komplexitás, valamint a megfelelő tagoltság is, hiszen az eltérő trimeszterek tápanyagigénye is eltérő.
Felejtsük el?
Mivel a fájdalomcsillapítás továbbra is fontos, így ezeket a szereket sem igazán tudjuk elkerülni. Azonban a babára vágyó pároknak érdemes olyan megoldást találniuk, mellyel nem hátráltatják céljaikat – ebben az orvos is segítségükre lehet.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!