November 17. a koraszülöttek világnapja, ennek kapcsán pedig érdemes megismerkedni azokkal a kockázatokkal, melyek képesek növelni a koraszülés esélyét. Különösen fontos kiemelni, hogy ezeknek a kockázatoknak egy jó része bizony megelőzhető, és ehhez igazán csak az kell, hogy a szülők felkészüljenek a várandósságra, támogassák azt. Igen, a szülők, vagyis a koraszülés lehetősége az édesanyán és az édesapán is múlik!
Koraszülés
Azok a babák, akik a 36. hét előtt jönnek a világra, koraszülötteknek tekintjük. Súlyuk szerint a WHO a koraszülötteket 3 kategóriába sorolja, melyből az 1500 g alatti születési súllyal rendelkezőek az “igen kis súlyú újszülöttek”, míg az 1000 g alatti súllyal érkezők az “igen – igen kis súlyú újszülöttek”
Mi lehet a gond?
A sorozatokban és filmekben a koraszülések jellemzően nem tűnnek olyan nagy problémának, a valóságban azonban ez az állapot komoly veszélyeket rejt. A koraszülöttek szervei bár kifejlődtek, kicsik és éretlenek, ennek megfelelően a működésük még nem tökéletes. A bőrük túl vékony, hajlamos a szakadásra, rosszabbul szigetel és jelentősebb lehet a vízvesztés – ezért is kell az inkubátor. A máj fejletlen, így a sárgaság esélye nő, a vérzékenység is fokozott, így sajnos az agyvérzés esélye is megugrik – ezzel együtt pedig az idegrendszeri sérüléseké is, vagyis az értelmi és mozgásbeli problémák kialakulásának lehetősége. Ugyancsak gyakori a látást és a hallást érintő problémák jelentkezése, valamint az immunrendszer fejletlensége okán a fertőzésekre való fogékonyság is fokozott
Táplálás
A 32-34. gesztációs hét előtt a szopóreflex még nem, vagy nem megfelelően alakult ki, így az ilyen korban érkező babák táplálása nehézkes, jellemzően szondával vagy vénásan történik. Érdekes, hogy a koraszülő kismamák teje jelentősen eltér a normál időben érkező babákat szülő nők tejétől. Az összetétel béli eltérés alkalmasabbá teszi a tejet a koraszülöttek táplálására – így a szondás táplálás során igyekeznek az édesanya saját tejét adni a kicsinek.
Miért?
A koraszülés kialakulásának számtalan oka lehet, a genetikai tényezőktől kezdve a terhesség alatt, vagy akár előtte jelentkező betegségekig. Tény, hogy hazákban a koraszülések aránya 8-10% körül alakul, ami bár elsőre nem tűnik olyan nagynak, de ha belegondolunk, hogy ez azt jelenti, hogy minden 10. baba koraszülött, akkor már látjuk, hogy ez nagyon magas arány. Főleg, hogy a nyugat európai országokban ez az arány közel a fele a nálunk jelentkezőhöz képest.
Ahogyan azt említettük, a koraszülés létrejöttének lehetősége mindkét szülő múlhat – ennek ellenére a legtöbb esetben csak az anya oldalát vizsgálják.
Vannak olyan tényezők, melyek megfelelő tápanyag ellátottság mellett kikerülhetőek – többek közt ez az oka annak, hogy ma már a szakemberek zöme javasol valamilyen várandósvitamint a terhesség alatt. Fontos azonban, hogy sok összetevős készítményt válasszunk, hiszen számos olyan hiányállapot léphet fel, melyek a koraszülés esélyét növelik. Így például a réz és a cink, melyek jelentősége sokszor elhanyagolt, pedig jelenlétük a szervezetben antibakteriális, antivirális és gombaellenes hatásokkal is bír, így nagy segítséget jelentenek a felszálló fertőzések elkerülésében. A vaginális fertőzések felszállóvá válása okozza a vetélések és koraszülések mintegy 70%-át! Persze tartsuk szem előtt, hogy messze nem elég bevinni a kérdéses anyagokat, azok hasznosulására is
hangsúlyt kell fektetni. Alapvetően akár 80%-kal is jobban hasznosulnak a komplex készítmények hatóanyagai, abban az esetben, ha szerves kötési formában vannak jelen, ez praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákat jelent (pl.: cink-citrát réz-glükonát), így erre mindenképpen érdemes figyelni. Szintén nem elhanyagolható tény, hogy a terhesség három trimesztere, három fejlődési szakasza nem ugyan olyan arányban és nem ugyan azokat a tápanyagokat igényli. Vagyis a kiválasztott készítmény ezt a tagoltságot is figyelembe kell vegye – mindezekkel pedig minimalizálható az a rizikófaktor, mely az édesanya tápanyag ellátottságán múlik.
A férfi is számít!
Sokszor hagyjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy a férfiak “hozzájárulása” a babához 50%, vagyis abban is jelentős szerepet játszanak, hogy a baba egészséges legyen, és időben érkezzen. Elsőre talán fura, hogy a férfinek is szerepe van a koraszülés kialakulásában, de igaz.
A terhességre való felkészülés nem csak a nők, hanem a férfiak számára is fontos. A megfelelő tápanyag ellátottság ugyanis alapfeltétele a megfelelő minőségű és mennyiségű spermiumnak. A mennyiségi kérdés a fogantatás létrejöttében játszik jelentős szerepet, a minőség azonban emellett több dolgot is befolyásol – többek közt növeli a vetélés és koraszülés lehetőségét, illetve a genetikai gondok kialakulásának esélyét is. A minőség és a mennyiség kérdéskörére is hatalmas hatása van a tápanyag ellátottságnak!
A férfiak esetében is fontos, hogy kifejezetten számukra kialakított vitaminkészítményt válasszunk, hiszen igényeik eltérnek a nőkétől. Emellett pedig akár a várandósvitaminok esetében, itt is fontos kérdés a komplexitás, illetve a szerves kötések megléte, hiszen a férfiak szervezetében is jelentősen növelik a hasznosulást!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!