A hírekben a napokban olvashattunk egy friss tanulmányról, mely rávilágított arra, hogy a spermiumszám csökkenése sajnos nem csak a fejlett nyugati országok problémája, hiszen szerte a világon megfigyelhető Ázsiától Európán keresztül Afrikáig. Azt is olvashattunk, hogy az okok közt a legvalószínűbb a környezeti hatások rombolása, de hogy az pontosan mit is jelent, és hogy hogyan befolyásolja ez a spermiumszámot és minőséget?

A spermium és annak termelése

A spermiumtermelés egy életen át zajlik, ez igaz, de mértéke nem azonos. Nem csak a kor, hanem a tápanyagbevitel is befolyásolja azt, vagyis a kép sokkal árnyaltabb, mint az elsőre gondolnánk. Ez pedig fontos, hiszen az elmúlt néhány 10 évben a férfiak spermiumtermelése drasztikusan visszaesett.

A környezeti hatások

A tanulmány kitér arra, hogy a spermiumtermelés romlásának okai egyelőre ismeretlenek, de kifejezetten nagy szerepet tulajdonítanak a tudósok a környezeti ártalmaknak, a szmognak, vegyszereknek, stressznek, melyek már az anyaméhben is képesek károsítani a magzatot, nem is beszélve a felnőtt szervezet nem létfontosságú funkcióiról.

A környezeti ártalmak romolásának kivédése a test feladata. Ilyen hatások mindig is érték a testet, és fogják is, igaz, mértékük közel nem azonos a régebbi korokban tapasztaltakhoz képest. A kivédés “eszköze” az, hogy biztosítjuk minden funkció és szervrendszer működésének alapját, a megfelelő tápanyag-ellátottságot!

A tápanyagok és felhasználásuk

Amennyiben a tápanyagok nem megfelelő mennyiségben állnak a rendelkezésre, úgy a test nem tud minden folyamatot, minden működést úgy levezényelni, ahogyan kellene és persze azok élveznek előnyt, melyek az életben maradáshoz kellenek – a spermiumtermelés pedig nem ilyen.

Pótlás

Adódik a megoldás, hogy kiegyensúlyozottan kell táplálkozni és persze mozogni, mely segíti az anyagok megfelelő hasznosítását. Csakhogy a környezeti ártalmak nem csak a testet támadják. Az élelmiszertermelés stressz a talajnak – főképp a nagyüzemi termelés – így a növények beltartalma (ásványi anyag, nyomelem, vitamin, …) szintén jelentősen csökkent az elmúlt évtizedekben.

most már jól látható, miért van az, hogy nagyon sok esetben pusztán az étkezéssel már nem tudjuk megoldani a megfelelő tápanyagbevitelt. Itt lépnek be a képbe a vitaminkészítmények, a spermiumszám tekintetében éppen a férfivitaminok.

Megfelelő anyagok, megfelelő arányban

Hogy milyen anyagokra van szükség a spermatogenezis megfelelő lejátszódásához? Semmi különlegesre nem kell gondolni, hiszen olyan alapvető anyagok játszanak kulcsszerepet ebben a folyamatban is, melyek a mindennapokban is elengedhetetlenül szükségesek – D-, E-, A-vitamin, cink, réz, vas és még hosszan sorolhatnánk.

Amikor a pótlásról gondoskodunk érdemes olyan készítményt választani, mely sok anyagot tartalmaz, hiszen láthatjuk, nem egyetlen anyagon múlik a siker. Ezen felül nagyon fontos az anyagok hasznosulása.

A tápanyagokat a készítmények jellemzően szervezetlen kötési formában tartalmazzák, melyeket a test csak nagyon rossz arányban képes hasznosítani, mivel ezek felszívódásához egy sor átalakításra van szükség, mely önmaga is energiaigényes, így az ilyen formában bevitt anyagok nagy mennyiségben ürülnek ki a vizelettel. A hasznosulás fokozás megoldható, ha szerves, biológiailag aktív kötési formákban visszük be az anyagokat (ezek a készítményben praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákat jelentenek, pl.: cink-citrát, rézglükonát). Ezzel elérhetjük, hogy az anyagok akár 80%-kal is nagyobb arányban hasznosuljanak, vagyis a szervezetre gyakorolt hatásuk is nagyobb és gyorsabb lehet. Mindemellett tartsuk szem előtt, hogy a spermatogenezis ciklikus folyamat, mely 74 napot ölel fel, és a tápanyagok segítsége csak a legelején valósulhat meg, így a támogatást minimum három hónapig teljesíteni kell az eredmények jelentkezéséig.