A meddőség, illetve a tápanyaghiányos állapotok kapcsán – melyek egyik hatása a meddőség is – igen sokszor kerülnek elő az úgynevezett környezeti hatások. Ezek kapcsán a légszennyezettséggel már sokszor találkoztunk, tudjuk, milyen romboló hatása van a szervezetünkre, sőt, azzal is tisztában vagyunk, hogy ez az első számú romboló tényező. De meglepő módon a második befutó olyasmi, amire nem is számítanánk, nem tulajdonítunk neki jelentőséget, ennek megfelelően nem is védekezünk ellene.

A csend és a zaj

Ha zaj van, nincs mély alvás, nehéz a koncentráció, az elmélyülés, a kikapcsolás. Így nem csoda, hogy a zajszennyezés a második legrombolóbb környezeti teher az ember életében, mégsem foglalkozunk vele, hiszen hozzászokunk. Csakhogy a szervezetet ettől még rombolja, méghozzá jelentős mértékben.

A szervezet újraindítása

A tudomány igen rég tisztában van azzal, mekkora a jelentősége a pihentető és elégséges alvásnak, hiszen nélküle például a cukorbetegség, az elhízás vagy a depresszió is könnyebben talál meg minket. A zaj ellen is védekezik a szervezet, igyekszik kiküszöbölni a káros hatásait, amihez többlet tápanyag mennyiséget használ el – ezt pedig más, nem létfontosságú funkcióktól vonja el – és itt el is érkeztünk a meddőséghez.

Meddőség és tápanyagigény

A zaj közvetlenül természetesen nem okoz családalapítási gondokat, de közvetve nagyon is komoly szerepet játszhat ennek létrejöttében a tápanyagfelhasználás eltolódása révén – hiszen a terhesség hatalmas teher a nő testének, azt csak akkor “vállalja”, ha a működése kiegyensúlyozott.

Ma sajnos az egészséges étkezés és a mozgás mellett is nagyon sok esetben jelentkeznek tápanyaghiányos állapotok. Bár a zaj nem, de sok más környezeti hatás az élelmiszerekre is rányomja bélyegét. A tömegtermelés, a vegyszerezés, a légszennyezettség és más tényezők is csökkentik az élelmiszerek beltartalmát. ennek megfelelően a zöldségek, gyümölcsök, gabonák és sok más, alapvető élelmiszer tápanyagtartalma is jelentősen csökkent az utóbbi 50-60 évben.

A tápanyagpótlás jó eszköze lehet egy megfelelő vitaminkészítmény, amennyiben a cél a családalapítás, úgy egy megfelelő várandósvitamin. Hiszen a szervezetet elsőre fel kell készíteni a terhességre, majd azt végig támogatni kell, a szülés után pedig a szoptatási időszakra is biztosítani kell a többlet tápanyagigényt, melyet sajnos kizárólag étkezéssel sokszor már nem tudunk fedezni. Ez az oka annak is, hogy napjainkban a szakemberek döntő többsége már javasolja a várandósvitamin szedését már a terhesség tervezésétől.

Ahhoz azonban, hogy egy ilyen készítmény valóban eredményes lehessen mindenképpen érdemes figyelni arra, hogy komplex formában tartalmazza a tápanyagokat, valamint szerves kötésben. Előbbi azért fontos, mert az egyes anyagok segítik mások hasznosulását, míg utóbbi azért, mert a szerves, biológiailag aktív kötések lényegesen jobban képesek hasznosulni. A készítményekben praktikusan -citrát és -glükonát formában jelen lévő anyagok (pl.: cink-citrát; réz-glükonát) hasznosulása akár 80%-kal is jobb szervetlen kötésben jelen lévő társaiknál.

A várandósvitaminok esetében fontos kritérium a terhesség egészének megfelelő kiszolgálása. Az eltérő trimeszterek ugyanis nem azonos tápanyagigénnyel rendelkeznek, azaz egyetlen készítmény nem lesz képes maradéktalanul kiszolgálni a tápanyagigényeket. Ehhez olyan vitamin kell, mely megfelelően tagolt, és így képes figyelembe venni az egyes trimeszterek igényrendszerét is.