Az ősz gyönyörű, a hulló falevelek, a színes fák és a napsütéses, kellemes idő. Azonban könnyen el tudja rontani a hangulatot a megfázás, mely sajnos az ősz velejárója, főleg, ha gyerekek is vannak a családban, akik a közösségből könnyen hordják haza a fertőzéseket. A nátha nem sok vizet zavar, de ha a nő történetesen várandós, akkor már más a helyzet, a kezelés lényegesen megváltozik! 

A fertőzés 

A nátha, a megfázás és az influenza – a leggyakoribb hármas – nem bakteriális, hanem vírusfertőzés, ergo nem jó ellene az antibiotikum! A vírusok ellen a megelőzés vagy a szervezet támogatása hozhat eredményt 

A megelőzés és a szervezet segítésének az egyik legjobb eszköze az immunrendszer felkészítése a fertőzések elleni küzdelemre, amihez a vitamin és tápanyagpótláson át vezet az út. A várandósság során a WHO ajánlása alapján mindenképpen érdemes a mikrotápanyagokat pótolni, amihez egy várandósvitamin jó választás lehet. Ehhez azonban mindenképpen kell a szerves kötések jelenléte, hiszen így a hasznosulás sokkal jobb, ezen felül pedig a komplexitás is alapkövetelmény. A modern vitaminkészítményeknek pedig már tudniuk kell követni az eltérő trimeszterek eltérő igényrendszerét is, hiszen a tápanyagigények az egyes trimeszterekben nem azonosak! 

A jó tápanyagpótlás az őszi-téli időszakban is segít, hiszen az immunrendszer működését segíti, így a fertőzések kialakulásának kockázata is alacsonyabb, illetve azokat a szervezet könnyebben küzdi le. Ki kell emelni azonban, hogy nem szabad több készítményt egyszerre szedni a vitaminokból sem. Bár sok olyan anyag van, melyek túladagolása “nehéz”, a terhesség alatt ez is változhat, hiszen nem csak ránk, a babára nézve is terratogén hatásai lehetnek annak, ha túl nagy dózisban viszünk be bizonyos anyagokat a szervezetbe. 

A tünetek kezelése 

Ez nehéz, mivel a várandósság alatt a gyógyszereket érdemes kerülni. A gyógynövények sem szerencsések, de azért néhány lehetőségünk marad. A kamilla, hársfa és csipkebogyó teák még elférnek, napi 1-2 csészével, néhány napon keresztül. A gyümölcsteákkal hosszabb távon sem lehet gond. 

A lázcsillapítás várandósan fontos kérdés. Bár alapvetően a protokoll szerint a lázat ma már nem kell csillapítani, hiszen azt szabályozza a szervezet, a kismamák esetében ez nem így van. A 38°C-ot meghaladó láz ugyanis a terhesség korai szakaszában fejlődési rendellenességeket okozhat, a későbbiekben pedig növelheti a vetélés és koraszülés esélyét is. A lázcsillapítás azonban csak nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel oldható meg, de még ilyen esetben is érdemes előbb a kezelőorvossal egyeztetni! 

Amivel biztosan nem nyúlunk mellé 

Nagyanyáink a megfázást bő folyadékkal és ágynyugalommal kezelték, ez a kismamák esetében is nagyon jó, ezzel nem nyúlhatunk mellé. Sajnos azonban a forró fürdő most tiltott, marad a vastag takaró, vagy a lábhoz elhelyezett melegvizes palack.