Azok a párok, akik régóta próbálkoznak családalapítással minden menzesz előtt reménykednek, hogy most végre elmarad a vérzés. Aztán amikor mégis jelentkezik, akkor elszomorodnak, holott ez jelezheti a beágyazódást is, főleg, ha nem időben és kis mennyiségben jelentkezik. De hogy pontosan milyen jelek mutathatják a beágyazódás létrejöttét? 

A beágyazódás jelei 

Jó lenne azt mondani, hogy a beágyazódásnak egyértelmű jelei vannak, de sajnos ez nem igaz. A legtöbb esetben ezek a jelek akár a menzesz közeledtét is jelezhetik. Ezzel együtt azonban érdemes figyelni a következőkre: 

  • Fejfájás 
  • PMS-hez hasonló görcsök 
  • Puffadás 
  • Érzékennyé váló mellek 
  • Rosszullét 

Vérzés és hőemelkedés 

A nők testhőmérséklete hullámzik a ciklusuk alatt. Mikor az ovuláció zajlik, a testhő alacsonyabb, aztán feljebb megy, majd a menzesz előtt újra lecsökken. Ez a változás csupán néhány tized fokos eltérést ad. A beágyazódás esetén a testhő nem csökken vissza, mint a nem terhes nők esetében a menzesz előtt. 

Mivel a beágyazódás során a petesejt kapcsolatot hoz létre az anya szervezetével, azaz véráramlás történik köztük, így a beágyazódáshoz kapcsolódhat egy kis mennyiségű vérzés is. Ez a vér nem friss, vagyis jellemzően barnás, sötétebb árnyalatú, ráadásul pecsételés jelleggel van jelen, a menzesz érkezési ideje előtt körülbelül egy héttel. 

Esélynövelés 

A várandósság létrejöttéhez mindenképpen szükséges, hogy az édesanya szervezete képes legyen vállalni a terhességgel járó kihívást. Ez ugyanis megnövekedett tápanyagigényeket jelent, amit fedezni nem egyszerű. Hiába a rendszeres mozgás és az egészséges étkezés – melyek alapfeltételei az egészségnek -, sajnos ezek mellett is jelentkezhet a tápanyaghiány. Ennek oka, hogy napjainkban az élelmiszerek beltartalma jelentősen lecsökkent, ezt pedig szervezetünk is érzi. 

A tápanyagpótlást ma már a WHO is javasolja, ennek pedig jó eszköze lehet egy várandósvitamin. Ehhez azonban tartsuk szem előtt pár dolgot: 

  • Az eltérő trimesztereknek nem azonos a tápanyagigénye sem. A készítménynek tehát követni kell tudni a trimeszterek tagoltságát. 
  • A szervezet a szerves, biológiailag aktív formában bevitt anyagok hasznosítását sokkal magasabb hatásfokkal képes megoldani, mint a szervetlen összetevők esetében. Ez akár 80%-kal is jobb hasznosulást eredményezhet! 
  • Fontos a komplexitás. Az egyes anyagok segítik mások hasznosulását, ez igaz például a vas és a C-vitamin, vagy éppen a réz és a cink esetében is, vagyis a kiválasztott készítmény legyen sok összetevős a hatékonyság érdekében. 

 

Fontos azonban kiemelni azt is, hogy a terhesség létrejöttét teljes biztonsággal csak a szakorvos tudja meghatározni.