Az alkohol sokaknak a mindennapok részeként jelentkezik, de ez nem szerencsés. A férfiak esetében nem csak a spermiumtermelés teheti tönkre, de hatással van a tesztoszteron szintre is, ezzel pedig a férfias kinézetnek is odavág. 

Alkohol és spermium 

Már nem először kerül elő ez a téma, és sajnos nincsen változás: a túlzott alkoholfogyasztás bizony erősen roncsolja a spermiumok minőségét és csökkenti azok mennyiségét is. De mi a túlzott? 

40 egységnyi alkohol hetente már tartós romlást idéz elő, de az értékekbe már heti 5 egység alkohol is képes jelentős mértékben beleszólni (1 egység egy korsó sör, egy pohár bor vagy egy feles). Napjainkban a spermiumtermelés egyébként is jelentősen visszaesett, vagyis ezen az alkohollal rontani nem szerencsés. Van eszköz a kezünkben, amit mi magunk is megtehetünk egészségünk, termékenységünk érdekében, ez pedig a megfelelő tápanyagpótlás, amit kizárólag étkezéssel ma már szinte lehetetlen megoldani. Egyrészt az élelmiszerek beltartalma jelentősen csökkent, másrészt a minket érő külső hatások romboló ereje megnőtt – ezt tetézi még az alkoholfogyasztás is. 

A tápanyagpótlás megfelelő eszköze lehet egy jó férfivitamin, mely megfelel minimum két kritériumnak: komplex és szerves kötésben tartalmazza a lehető legtöbb anyagot. A komplexitás lényege, hogy nem tudjuk, pontosan milyen hiányállapotok nehezítik a fogantatást, illetve a szervezet normál működését. A szerves kötések – praktikusan a -citrát és -glükonát kötési típusok – pedig akár 80%-kal is jobb hasznosulást tesznek lehetővé, azaz az eredmények is erőteljesebbek és gyorsabban jönnek. Azonban számolni kell azzal a ténnyel, hogy a spermatogenezis egy 74 napos folyamat, vagyis a tápanyagpótlás hatásai akár 3 hónap eltelte után jelentkezhetnek.  

Alkohol és tesztoszteron 

A tesztoszteront nem kell bemutatni, tudjuk, hiánya a férfiak szempontjából nagyon is problémás, hiszen a férfias test elérése így lehetetlenné válik. Az túlzott alkoholfogyasztás pedig a tesztoszteronra sincsen jó hatással. 

Egyrészt a termelését csökkenti – mivel a leydig sejteket is roncsolja -, másrészt pedig serkenti azoknak a májenzimeknek a működését, melyek a tesztoszteronból ösztrogént képeznek, így segítve elő az ösztrogéndominancia kialakulását. Ennek jelei a kikerekedő has, a lógó mellek, a libidó csökkenése és akár a merevedési zavarok is.