A tavasz az egyik legszebb időszaka az évnek. Éledezik a természet, nyílnak a virágok, megjelennek a színek a környezetünkben. Csakhogy ez az az időszak, amikor a pollenterhelés is megugrik, így pedig az allergiásoknak elkezdődik a kálváriája. Kismamaként azonban a helyzet még bonyolultabb, hiszen kezdődhet az aggodalom: mit szedhetek és mit nem? Gond lehet a szteroidokból az orrcseppben, tablettában? A kismamák számára az allergiaszezon egy kissé másképpen néz ki, mint a terhességet megelőző időszakban. 

Allergia és terhesség 

Alapvetően is elég rossz az allergia, de ha a terhesség is jelen van, akkor fokozottan nehéz a helyzetünk. Sok kismama igyekszik kerülni ilyenkor a gyógyszereket, amit jól is tesznek, de így az allergia elleni szerek zöme is kikerül a lehetőségi körből. A teljes kitiltás felesleges, de erről a kezelőorvossal kell beszélni a kismamának. 

Alternatív megoldások 

Az allergia ellen is alkalmazhatunk gyógynövényeket. Ezekkel azonban a terhesség során mindenképpen óvatosan kell bánni, hiszen hatással lehetnek mind a babára, mind magára a terhességre is – ebben az esetben is a kezelőorvos szava dönt. 

Azok a kismamák sem tesznek jót, akik a “szenvedés” mellett döntenek, azaz semmivel nem enyhítik a tüneteiket. Nem csak a stressz-szintjük fog ezzel megemelkedni, hanem az étkezés, sportolás is akadályozva lesz, nem utolsó sorban aludni sem tudnak olyan pihentetően – ez utóbbi pedig a terhességi magasvérnyomás kialakulásának kockázatát is erősen növeli! 

egyszerű és biztonságos megoldás lehet, ha a terhesvitaminunkra bízzuk az allergia elleni fellépés egy részét. Ma már szinte minden kismama szed terhesvitamint – ezt javasolja a WHO is-, így, ha jól választjuk meg a készítményt, az sokat segíthet az allergiás tünetek enyhítésében is. Ehhez a kiválasztott terméknek mindenképpen tartalmaznia kell A-, C- és E-vitamint, valamint szelént! 

Fontos azonban, hogy ezek az anyagok önmagukban nem elégségesek. A segédanyagaikra is szükség van, ami például a C-vitamin esetében a vas, melynek jelenlétében jobban hasznosul, vagyis a kiválasztott készítmény legyen komplex. Emellett pedig lehetőleg szerves formában tartalmazza a legtöbb anyagot. A jellemzősen -citrát és -glükonát kötési típusok, de a szelén esetében például L-szeleno-metionin formát kereshetünk. 

Ennyi elég? 

A vitaminkészítmény sokat segít, emellett pedig, ha betartunk pár szabályt, jelentősen csökkenthetjük a minket érő pollenterhelést. Ne a szabadban szárítsuk a ruhákat. Ha lehet, kora reggel és késő este legyünk inkább a szabadban, ilyenkor a pollenkoncentráció is alacsonyabb. Kalappal, kendővel takarjuk a hajunkat, ami igen sok pollent összegyűjt, fokozva ezzel az allergiás tüneteket a házon belül is. A gyakori hajmosás, felmosás is sokat segít, illetve a szabadból a lakásba lépés előtt a felső ruházatot vegyük le, és ha lehet, tusoljunk is le, így csökkentve a behozott pollen mennyiségét.