A dohányzás mindmáig világméretű probléma. Az igaz, hogy a klasszikus cigaretta már kissé visszaszorult, de az egyéb dohánytermékek bőven ellensúlyozzák ezt az arányt. A dohányzásnak pedig számos mellékhatása van, a férfiak esetében is, és ezek sajnos erősen érintik a termékenységet is. 

Miért olyan nagy gond? 

A dohányzásról számtalan tanulmány bebizonyította, hogy nem tesz jót nekünk. Nem csak büdös, de elősegíti a tüdőrák, a stroke és a szívroham kialakulását is, a beszívott füst pedig számos mérgező anyagot is tartalmaz. A fent említett gondok egyik oka az erekre, az érfalakra gyakorolt romboló hatás, mely a férfiak esetében olyan következményekkel is járhat, mely a betegségeknél is ijesztőbb. 

Érkárosodás a férfiaknál 

Kevésbé rémíti meg az erősebb nemet a szívre gyakorolt romboló hatása a dohányzásnak, sokkal ijesztőbb lehet az, ha tudjuk: a merevedési gondok kialakulásának is melegágya a dohányzás. Az érfalak roncsolása révén a merevedés romlik, impotencia is jelentkezhet, ezen felül a dohányzás a barlangos testekre is jelentős romboló hatást fejt ki, rontva azok rugalmasságát. 

Termékenységi gondok 

Tetőzzük az előzőeket: a dohányzás lehet nagyon rosszfiús, de sajnos jelentős mértékben roncsolja a spermiumok számát és minőségét is, így pedig a dohányos apuka sajnos rossz szokása révén növeli a vetélés, a koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának esélyét is.

Egy 2016-os, 5000 férfi bevonásával készült tanulmány számszerűsítve is foglalkozott ezzel a rombolással – azóta több tanulmány is született a témában. 

A dohányos férfiak esetében 23%-kal csökkent a spermium koncentrációja az ejakulátumban, 13%-kal csökkent a motilitás, azaz a szabályos mozgási képesség, valamint 2%-al romlott a morphológia, azaz az alakilag hibás spermiumok mennyisége. Emellett pedig a spermiumokban található DNS, vagyis az általuk hordozott információ is sérül. 

Helyreállás 

A leszokás a legjobb út, amire léphetünk, de ez még kevés lesz. Egyrészt ahhoz, hogy érezhető, mérhető változás lépjen fel a spermium állományban, kelleni fog 74 nap – ez a spermatogenezis ciklusideje. De akkor még nem számoltunk azzal a ténnyel, hogy a dohányzás romboló hatásainak kivédéséhez a szervezet tápanyagfelhasználása is megnő, tartósan, ami pedig tápanyaghiányos állapotok kialakulásához vezet. Ezek helyreállítása csak akkor lehetséges, ha a kiegyensúlyozott, egészséges étkezés megjelenik az életünkben. Sokszor azonban ez sem elég, itt lép be a képbe a megfelelő férfivitamin, mely, ha valóban komplex és szerves kötésben tartalmazza a tápanyagokat, akkor hatékony segítség lehet a termékenység helyreállításában, fokozásában is! 

Az sem elhanyagolható tényező, hogy mióta van jelen a dohányzás az illető életében, hiszen egy több évtizede dohányzó ember szervezete sokkal lassabban regenerálódik, mint egy viszonylag rövid ideje bagózó férfié. Azonban nagyjából minimum 1 évre szükség lesz a teljes ellensúlyozáshoz – ez rövidíthető a megfelelő tápanyagok támogatásával.