Egyre és egyre több kutatás igazolja, hogy a férfiak szerepe a családalapításban sokkal nagyobb, mint azt sokáig gondoltuk. Ugyanakkor minden esetben a spermiumokra koncentrálunk ezeknél a kutatásoknál, pedig ez hiba, hiszen az ondónak is rendkívül nagy befolyása van a fogantatásra, sőt, friss kutatások alapján a női egészségre és a női szaporítórendszer működésére is!
Spermium és ondó
Hajlamosak vagyunk összekeverni a kettőt, szinonimaként használjuk őket, ez azonban így hiba. A spermium ugyanis maga a hímivarsejt, míg az ondó az a váladék, melyeket a férfi mirigyek termelnek. Az ausztrál Sarah Robertson, aki az ondó kutatásának egyik legelismertebb szaktekintélye egy friss tanulmányban rámutatott, hogy az ondó nagyobb “hatalmat” gyakorol a nőstények felett, mint azt hittük.
Jó ondó, jó egészség
Az egészséges ondó meglepő módon több ponton is beleszól a női szervezet működésébe. Elsősorban támogatja a női szaporítószervrendszer működését. Egérkísérletekben bizonyították, hogy az ondófolyadék bekapcsolja a cervix (méhnyak) számos génjét, és számos olyan gént is, amelyek a nőstény ovulációját, immunrendszerét, az endometrium embrió-befogadó képességét, sőt az embrió növekedését is erősen befolyásolják. Ráadásul ezek a hatások a megszületendő utód felnőttkorában is érvényesülnek!
Mitől jó az ondó?
A témát tovább gondolva mitől is lehet jó az ondó? Elsődleges feladata a spermiumok segítése, vagyis a jó ondó megfelelő mennyiségben tartalmazza azokat a tápanyagokat, melyek egyébként magát a spermiumot is felépítik, és amelyek szükségesek ahhoz, hogy rendeltetését teljesíthesse.
Az ondó minőségének javítása pontosan úgy történik, ahogyan a spermiumszám növelése vagy a minőségének javítása abban az esetben, ha betegség vagy genetikai probléma nem áll a háttérben: tápanyagpótlással. Ebben hatalmas segítség lehet a jó férfivitamin, melynek legalább két alapvető feltételnek meg kell felelnie. Az egyik a komplexitás, mivel az egyes anyagok segítik mások beépülését a szervezetbe, azaz a készítményt hatékonyabbá teszik. A másik a biológiailag aktív, szerves kötések alkalmazása a készítményben. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a lehető legtöbb anyag -citrát vagy -glükonát kötési formában legyen jelen (pl.: cink-citrát, réz-glükonát), mivel így az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!