Sajnos egyre több férfi kénytelen szembenézni azzal a ténnyel, hogy az andrológus diagnózisa alapján alacsony spermiumszámmal rendelkezik. Ez pedig sokszor azt is jelenti, hogy a pár számára a gyermekáldás csak orvosi segítséggel lehetséges. Pedig az alacsony spermiumszám ellen lehet tenni!

De miért?

Persze, hogy meglepő egy ilyen diagnózis, hiszen a csökkenésnek külső jelei nincsenek. Az oka pedig sokrétű lehet: genetikai tényezők, betegség és környezeti ártalmak. Számolni kell azzal is, hogy ez utóbbi ok sajnos világszerte tendenciálisan csökkenti a férfiak spermiumszámát.

Akkor elő a cinket!

Igen! De nem csak magában! A cink hasznosulásához szükséges a réz, mely szintén elengedhetetlen a spermiumképzéshez. De ez igaz a vasra, a C-vitaminra, a magnéziumra és számtalan más anyagra is. A megfelelő arányú pótlásuk pedig ma már étkezéssel szinte megoldhatatlan – főleg, ha a kiürült raktárakat is fel kell tölteni. A férfivitamin jó megoldás, de csak abban az esetben, ha komplexitása mellett szerves kötésben tartalmazza az anyagokat (-citrát, -glükonát), mert így azok hasznosulása akár 80%-kal is jobb!

Séta, futás, edzőterem

Mozogni kell! Hogy kinek mi a legszimpatikusabb, az más kérdés, de a rendszere, nem túlzásba vitt mozgás elengedhetetlen mind az egészség, mind a termékenység fenntartásához! Ráadásul az alakunknak is jót tesz, ezen keresztül a libidót is megemeli.

Kevesebb szex

Kétélű fegyver lehet, hiszen egy-két napos megtartóztatás még hasznos, de több már jelentősen ronthatja a spermiumok minőségét is, ami sajnos megnöveli az esetleg megfoganó babánál a genetikai betegségek kialakulásának esélyét, a vetélés és koraszülés kockázatát.

Viagra?

A teljesítménynövelők – legyenek tabletták, krémek, italok, vagy akár kúpok – nem a termékenységet fokozzák. Jellemzően inkább a libidóra hatnak, vagy a pénisz vérrel való telítettségét javítják, tartják fenn hosszabb ideig. De ezeknek nem sok köze van a spermiumtermeléshez, vagyis a spermiumszámra a teljesítménynövelő szereknek nincsen hatása!