A jód egy olyan nyomelem, melyre a szervezetnek nagy szüksége van, hazánkban azonban nem olyan egyszerű hozzájutni. Ennek következtében Magyarországon a pajzsmirigy betegségek népbetegségnek számítanak, azonban ez sok élethelyzetben gondokat okozhat. De hogy miért van akkora szükség a jódra, és hogyan befolyásolja a várandósság kialakulását vagy a magzat kihordását?
Nyomelem?
Akármilyen bután is hangzik, a jód – és a többi hasonló anyag – azért “nyomelem”, mert a szervezet csak nyomokban tartalmazza, a jód esetében ez 15-20 mg-ot jelent, melynek zöme a pajzsmirigyben van.
A jód a pajzsmirigy hormonok termeléséhez kell, pontosabban ahhoz, hogy az inaktív T4 hormonból T3, vagyis tiroxin hormon keletkezzen, ez ugyanis az aktív formája a hormonnak, mely a testben számtalan pontosan bír befolyásoló hatással az anyagcserétől kezdve a növekedésen keresztül egészen a hangulatunkig.
Magyarország jódhiányos terület, vagyis a jód plusz bevitele jellemzően mesterséges formában, többnyire jódozott sóval történik.
Várandósság?
A pajzsmirigy alulműködése, vagyis, ha nincsen elegendő pajzsmirigy hormon a szervezetben a menstruációra is hatással van. Rendszertelen vérzést, esetleg elhúzódó menzeszt okoz. Sajnos a hormonhiány a tüszőrepedést is akadályozza, vagyis az érett petesejt egyszerűen nem képes kiszabadulni a petefészekből. Ez a jelenség úgy is végbe mehet, hogy közben a menzesz viszonylag rendszeres, ilyenkor anuvulációs ciklusról beszélhetünk.
A pajzsmirigy túlműködése sokkel ritkább, ilyenkor a túl sok hormon okoz gondot. A T3 hatással van az LH FSH szintre is, mivel fokozza a nemihormon-kötő fehérje, az SHBG termelését. Ilyenkor a peteérés végbemegy, a tüszőrepedés is lezajlik, ám a ciklus rendszertelenné válik, így meddőség alakulhat ki.
Pótlás
A jód pótlása hazánkban főleg a jódozott sóval történik, mivel a növények jódtartalma igen alacsony, és a marha, csirke, disznó, és más haszonállatok jódtartalma a takarmány jódtartalmától függ. Azonban ez sokszor nagyon kevés, hiszen az így bevitt jódnak még hasznosulnia is kell, ráadásul nem is kis mértékben. Fontos megjegyezni, hogy bizonyos betegségeknél, mint például a Hashimotó, egyéb gyulladások, illetve a pajzsmirigy túlműködése – mint a Basedow-kór – tilos a jód bevitele, mivel az fokozza a betegséget.
Iyen esetekben figyelni kell arra, hogy a várandósság támogatására kiválasztott készítmény ne tartalmazzon jódot! Mindenképpen fontos, hogy a jódmentes készítmény is a megfelelő, biológiailag aktív kötési formákban tartalmazza az anyagokat (-citrát, -glükonát), hiszen így azok hasznosulása 80%-kal is növekedhet. És persze arról se feledkezzünk meg, hogy minden trimeszternek más és más a vitamin, nyomelem és ásványi anyag igénye, amit a várandósvitaminnak figyelembe kell vennie, akkor is, ha jódmentes változatot szedünk!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!