Komoly veszélyt jelenthetnek bizonyos antibiotikumok a magzatra az első trimeszterben, ezért igyekeznek kerülni azok alkalmazását. Ez azonban nem is olyan egyszerű, hiszen a szervezet immunműködése ilyenkor visszafogott, vagyis a fertőzések, illetve a felülfertőzések gyakorisága is megnő.

Több fajta antibiotikum

A penicillin egyike az emberiséget megmentő anyagoknak, hiszen sok antibiotikum alapja. De nem csak a panicilin lehet alap, léteznek úgynevezett makrolid antibiotikumok is. Ezek használatával kapcsolatban már igen régóta folyik a vita, mivel a szakemberek egy része biztonságosnak tartja őket, egy részük azonban nem, ha kismamáknál kell alkalmazni azokat. Több tanulmány is készült a témában, de teljes egyetértés még így sem született. A jelenlegi ajánlás alapján akkor adják a makrolidokat, ha penicilinérzékenység áll fent, vagy a hatékonysággal van gond. Egy friss tanulmány most azonban rámutatott, hogy az első trimeszterben alkalmazva a makrolidok másfélszeresére növelik a fejlődési rendellenességek kialakulásának lehetőségét.

Miért kell sokszor?

Mivel a kismamák esetében az immunrendszer visszafogottan üzemel, így gyakoribban a fertőzések, köztük azok is, amikre antibiotikumot kell adni. A várandós nők közül nagyon sokan kénytelenek ilyen szereket szedni a terhességük során.

Az immunrendszer csökkent működése tehát hajlamosít a fertőzésekre, köztük a hüvelyi gondok kialakulására is, melyek a várandósság alatt különösen veszélyesek lehetnek.

Komoly gond

Sajnos tény, hogy a felszálló hüvelyi fertőzések tehetőek felelőssé a vetélések és koraszülések több, mint 70%-ért. Tenni azonban lehet ellenük. Nem szabad hidegre ülni, tiltott a tanga és a nyilvános WC, és ajánlott a szervezet támogatása a megfelelő tápanyagokkal.

A cink és a réz antibakteriális, antivirális és gombaellenes tulajdonságokkal bírnak a szervezetben, vagyis mindenképpen érdemes odafigyelni a megfelelő bevitelükre. Ez sajnos ma már csak étkezéssel nem megvalósítható, de a várandósvitamin nagyon jó alternatívát jelent. Ehhez azonban mindenképpen tartalmaznia kell ezt a két anyagot, méghozzá citrát és glükonát formában (cink-citrát, réz-glükonát). Így ugyanis az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is javul (ez ráadásul minden anyag esetében igaz, nem csak a réz és a cink felszívódásánál).

A készítmény komplexitása is fontos. Mind a cink, mind a réz megtalálható önmegában is a patika polcain. Csakhogy ez a két anyag elősegíti egymás felszívódását. Ilyen kapcsolat van a C-vitamin és a vas vagy a D-vitamin és a kalcium között is. És persze az sem véletlen, hogy ezeket említettük, hiszen az immunrendszer segítéséhez a cink és a réz mellett számos más anyagra is szükség lehet. De arra figyeljünk, hogy a várandósság során a trimesztereknek eltérő a tápanyagigénye is, vagyis a kiválasztott készítménynek megfelelő tagoltsággal és összetétellel kell kiszolgálnia ezt.