A várandósság során az egyik legtöbbet emlegetett anyag a folsav, ennek ellenére a legtöbben meglepően keveset tudnak róla. Azzal szinte mindenki tisztában van, hogy a folsav fontos az idegcső záródási rendellenességek elkerülése miatt, de ez az anyag ennél lényegesen többet tud.

A folsav

Folsav vagy B9-vitamin? Mindegy, hiszen ugyan arról az anyagról van szó, egy vízoldékony, igen fontos vitaminról, melynek folyamatos beviteléről gondoskodni kell, mivel a szervezet csak rövid ideig képes tárolni.

A bevitel mellett azonban kiemelt jelentőségű a felszívódás is. Egy genetikai mutáció hatására ugyanis – mely minden második embert érint – a folsav hasznosulása nehézkes, folát formájában nem is valósul meg. Ez pedig komoly baj, hiszen a folsav a magzati fejlődésben is kiemelt szerepet játszik, de a vérképzésben vagy éppen a nukleinsav-anyagcserében is nélkülözhetetlen.

Honnan?

A folsav pótlása kétféleképpen történhet. Egy felnőtt ember alapszükséglete 300 mikrogramm (terhesség esetén 400-800 mikrogarmm), melyet a leginkább a leveles zöldségek, a máj, a bab vagy éppen a brokkoli adhatnak meg nekünk. Csakhogy a folsav – mint minden vitamin – érzékeny a magas hőhatásra, különösen, ha annak sokáig van kitéve. Vagyis a főzés és sütés sokszor jelentősen csökkenti az ételekből a szervezetbe jutó folsavmennyiséget, és akkor még az élelmiszerek beltartalmának csökkenésével nem is számoltunk.

A folsav bevitelét megoldhatjuk táplálékkiegészítővel, praktikusan várandósvitaminnal is. Ez esetben érdemes a Quatrefolic verziót, vagyis a negyedik generációs folsavat keresni, melynek hasznosulása messze a legjobb a lehetőségek közül. Emellett természetesen fontos, hogy a készítmény komplex legyen, és az anyagokat szerves kötési formában tartalmazza, hiszen azok hasznosulása így 80%-kal is javulhat.

Komplexitás?

Ma a világon mintegy 2 milliárd ember küzd tápanyaghiánnyal, vagyis mindenképpen komolyan kell venni a problémát. A folsav esetében ráadásul létezik az úgynevezett relatív folsavhiány, mikor a szervezetben a B12 vitamin hiánya okozza a folsav csökkent szintjét. Ennek oka, hogy a folsav hasznosításához a bélben egy enzimre van szükség, nélküle a hasznosulás nem lehetséges. B12 vitamin hiányában pedig ez az enzim egyszerűen nem működik megfelelően, vagyis hiába a fokozott folsavbevitel, az távozik a szervezetből.