A tápanyagbevitel, pontosabban a kiegyensúlyozott tápanyagbevitel a test működésének legfontosabb alapköve. Ennek elbillenése olyan problémákat okozhat, amikkel senki nem szeretne szembesülni – ilyen a mellrák is, mely sajnos hazánkban is minden 8. nőt érint élete során legalább egyszer. De azzal is lehet baj, ha egy igazán jónak hitt tápanyagból túlságosan sokat és nem jó formában viszünk be. Ez a folsav és ennek a felhalmozódása sajnos a rák kialakulásában is szerepet játszhat.

Folát – folsav

Bizony, fontos tisztázni, hogy a folát és a folsav nem ugyan az. Utóbbi a szervetlen, szintetikus változat, előbbi a szerves, könnyebben hasznosulni képes forma, melyet az MTHFR gén mutációjával élő emberek is képesek hasznosítani.

A hasznosulás kulcskérdés, hiszen a folsav számos ponton beleszól a szervezet működésébe. A jelenleg legtökéletesebb hasznosulás az úgynevezett Qatrefolic, vagyis negyedik generációs folsavból valósulhat meg.

Gond lehet a folsav

A bevitt folsav egy része akkor sem képes hasznosulni, ha a szervezet nem rendelkezik az MTHFR génmutációval, vagyis alapvetően képes hasznosítani a szervetlen formát is. Ennek oka egyszerűen az, hogy a szervezetnek át kell alakítania az anyagot, és eközben sok marad “átalakítatlanul”. Mivel mást nem tehet, a fennmaradó anyag a vérben halmozódik fel, a halmozódás pedig rendszerint gondot okoz, legyen szó bármilyen anyagról. A folsav esetében bár egy egekig magasztalt anyagról beszélünk a felhalmozódása sajnos a rák, többek közt a világ egyik legelterjedtebb ráktípusa, a mellrák kialakulásában is jelentős szerepet játszhat.