A férfiak nemzőképességének romlásával egyre és egyre többet foglalkozunk. Ennek oka, hogy sajnos folyamatosan romló tendenciát mutat ez a terület, és a szakemberek szerint 2100-ra eljutunk oda, hogy több lesz a Földön a meddő férfi, mint a termékeny.

Étkezés

Azzal is igen sokszor foglalkoztunk már, hogy az étkezés milyen mértékben szól bele a termékenységi gondok kialakulásába. A tápanyaghiányos állapotok ugyanis elképesztő mértékben nyomják rá bélyegüket a szervezet működésére, ezzel pedig a nemzőképességre is, és a megfelelő tápanyagpótlás sajnos kizárólag étkezéssel ma már csak nagyon nehezen megoldható.

Ugyanakkor vannak olyan ételek is, melyekkel éppen az a gond, hogy olyasmit tartalmaznak, amit nem kéne. Ilyenek az úgynevezett fitoösztrogének, melyek a szervezetben bizonyos szervek esetében ösztrogénként viselkednek.

A férfiak esetében a többlet ösztrogén alapvető gondokat jelent, főleg úgy, hogy napjaink egyik legelterjedtebb endokrinológiai problémája az ösztrogéndominancia. ennek hatására sajnos sérülhet a spermiumtermelés, mely a termékenységi mutatók ismeretében nagyon nem jó hír.

Mit ne?

Hiba lenne egy-egy ételről kijelenteni, hogy nem szabad fogyasztani, hiszen ez távol áll az igazságtól. A mértékkel fogyasztott szója semmivel sem jelent nagyobb gondot, mint mondjuk a sárgarépa. De nagyobb mennyiségben már erősen problémás lehet. Ez pedig a kínai konyha szerelmeseinek, vagy éppen a vegetáriánusoknak sem jó hír, hiszen a tofu, illetve az ázsiai konyha kedvelt alapanyaga is a szójabab. De emellett a lenmag, a búza, árpa, mogyoró napraforgó, szilva, kékszőlő és még sok más növény is tartalma fitoösztrogéneket.

Mérték és javítás

A megoldás a mértékletesség, és a tápanyagellátottság javítása. Utóbbira nagyon jó megoldás lehet a férfivitamin alkalmazása. De ahogyan az lenni szokott, itt sem minden arany, ami fénylik. A patika polcai rogyásig vannak a vitaminkészítményekkel, melyek árban és kiszerelésben is jelentősen eltérnek. Hogy mire figyeljünk? A hasznosulásra! Ennek két alappillére a készítmény komplexitása és a benne lévő anyagok kémiai kötései.

A komplexitás fontossága abban rejlik, hogy a természetben ritkán találkozunk egy-egy anyaggal önmagában. A vas hasznosulása például jelentősen megnő, ha C-vitaminnal egyszerre visszük be. De ez a kapcsolat igaz például a réz és a cink esetében is. A megfelelő kémiai kötések pedig még egy nagy lökést adhatnak a hasznosulásnak. Ehhez biológiailag aktív, vagyis szerves kötéssel kell jelen lenni a lehető legtöbb anyagnak a készítményben. Ez a legtöbb esetben -citrát és -glükonát kötési formákat jelent, vagyis a terméken azt kell megnézni, hogy a benne szereplő anyagoknak megvannak-e ezek a kötési formái (pl.: cink-citrát, réz-glükonát).