A terhesség során a női test jelentős változásokon megy keresztül. Ezek egy része ismert, és nem is lep meg senkit, egy részéről azonban nem lehet olyan sokat olvasni. Ilyenek a mellbimbók sötétedése, vagy éppen az arcon megjelenő sötétebb foltok, a melazma. Persze félni ezektől sem kell, hiszen gondot nem okoznak, bár elsőre meglepőek lehetnek.
Gombafertőzés gyakoriság
A hüvely alapvetően savas közeggel rendelkező terület. Ennek megvan a maga haszna, hiszen így a fertőzéseknek sokkal kevesebb esélye van a túlélésre. Azonban a terhességgel járó hormonális változások erre a részletre is hatással vannak, fogékonyabbá téve ezzel a kismamákat a fertőzésekre.
Persze lehet ellene védekezni, és ez még csak nem is olyan nehéz. Egy jó várandósvitamin azon felül, hogy megfelelően tagolt (vagyis képes kiszolgálni az eltérő trimeszterek eltérő igényrendszerét) tartalmaz cinket és rezet is. Ez a két anyag ugyanis a szervezetben antibakteriális, antivirális és gombaellenes hatásokkal is rendelkezik. A megfelelő hasznosuláshoz pedig fontos, hogy szerves kötéssel legyen jelen a készítményben, ahogyan a lehető legtöbb anyag is (cink-citrát, réz-glükonát)!
Melazma – pigemtfoltos arcbőr
Mintha szeplők jelennének meg az arcon, vagy inkább nagyobb foltok. Ez a tünet kellemetlen ugyan, de normális, és veszélytelen. A melazma pedig, ahogy jött, úgy távozik a szülés után, amikor a hormonrendszer is visszaáll a megszokott mederbe.
Mellbimbó
A mell reakciója a várandósságra többnyire elégedettséget vált ki az emberekből, hiszen a szoptatásra való felkészülés miatt a mell megduzzad. Ez azonban érinti a mellbimbókat is, melyek nem csak nagyobbak, hanem sötétebbek is lesznek, sőt, viszkethetnek is. A sötétebb bimbók a babát segítik, a cél, hogy a pici a lehető legkönnyebben rátaláljon az anyatej forrására, vagyis ez is teljesen normális.
A viszketés a kiszáradt, nyúló bőr eredménye. Hogy a szárazság elmúljon, és vele jó eséllyel a viszketés is, hidratáljuk a bőrt. Hogy a repedéseket elkerülhessük, a hidratálás mellett belülről is tápláljuk a szervezetet és a bőrt, ebben szintén remek partner lesz egy jól megválasztott várandósvitamin.
Libidó változások – fel és le
A libidó változása a várandósság alatt egy érdekes kérdés. Nem csak a hormonális változásokkal függ össze, hanem önértékelési részletekkel is. A libidó csökkenésében erősen benne van az a tény, hogy sok nő nem érzi kívánatosnak magát a várandóssága alatt, és persze az is, hogy tartanak attól, hogy a baba sérülni fog a szex közben. Ez utóbbi azonban teljesen alaptalan. Hogy akkor miért lehetséges, hogy más kismamák libidója az egekbe szökik? Ebben a vérbőség “keze” van, mely a medencetájékot érinti.
Szőrzet
Bizony, a terhesség a hajra és a testszőrre is nekünk tetsző hatást gyakorol. Míg a hajkorona fényes és egészsége lesz, a szőrnövekedés lelassul, akár teljesen meg is áll – sajnos azonban a dolgok visszatérnek az eredeti felálláshoz a szülés követően.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!