A várandósság igen nagy kihívást jelent a szervezet számára, ezért is növekszik meg az étvágy, és ezért tartja a népi mondás – egyébként helytelenül –, hogy kettő helyett kell enni. Azt a kismamák már régen tudják, hogy bizonyos anyagokat érdemes pótolni a terhesség alatt, de a legtöbben még most is egyesével igyekeznek bevinni a szükséges vitaminokat, nyomelemek és ásványi anyagokat, ami azonban nem ideális.
Tápanyagok a természetben
A tápanyagok pótlása az élelmiszerek beltartalmának csökkenése miatt ma már többnyire mesterséges úton, vagyis vitaminkészítmények formájában történik. De miért gond az, ha mondjuk csak D-vitamint viszünk be a szervezetünkbe, vagy csak vasat, esetleg csak folsavat szedünk. Vagy akár mindet, de külön-külön készítményben?
A természetben az egyes anyagok csak kivételesen ritkán fordulnak elő önmagukban. Amikor a szervezetbe jutnak mindig vannak mellettük más anyagok is, melyek közül sokan segítik egymás hasznosulását – vagyis lényegesen hatékonyabban épülnek be a szervezetbe.
Több termék egyszerre
A fent említettek értelmében tehát akkor is jók vagyunk, ha több terméket fogyasztunk egyszerre. Vagyis egy vaskészítményt, egy C-vitamint és egy folsavat szedünk, mást nem.
Vannak olyan kapcsolatok az anyagok között, melyek alapján meg lehet mondani, hogy mely anyagok segítik mások felszívódását. A C-vitamin és a vas egyszerre juttatva a szervezetbe sokkal jobban hasznosul, ahogyan a folsav hasznosulásához is elengedhetetlen a B12-vitamin. Ugyanez a kapcsolat igaz a cink és a réz, a magnézium – D-vitamin – B6-vitamin hármasnál. De például a magnézium beépüléséhez az E-vitaminra is szükség van, valamint a kalcium jelenléte is nagy segítséget jelent. A sort hosszan lehetne folytatni, vagyis sokkal hatékonyabb lehet a hasznosulás, ha komplex készítményt szedünk, még akkor is, ha esetleg csak a folsavat szeretnénk pótolni (hiszen ahhoz is kell B12-vitamin, C-vitamin, stb).
Különböző készítmények esetében ráadásul a bevitt anyagok kémiai tulajdonságai sincsenek feltétlenül összhangban. Vagyis sok esetben szervetlen kötéésben juttatjuk a szervezetbe a tápanyagokat, ami a hasznosulás szempontjából hatalmas hiba. A szerves, biológiailag aktív kötési formák (-citrát; -glükonát) hasznosulása ugyanis akár 80%-kal is jobb!
Olyan fontos?
Adódik a kérdés, hogy tényleg ennyire fontosak ezek az apró eltérések? Hiszen, ha a szervezetnek szüksége van valamire, és én azt beviszem – akármilyen formában – akkor már nyert ügyem is van.
50 évvel ezelőtt ez még igaz is lehetett, hiszen az élelmiszerek beltartalma lényegesen magasabb volt, már egy olyan folyamatot, mint a várandósság, a szakemberek ajánlása alapján is érdemes vitaminkészítménnyel támagatni a nyugodtabb babavárás érdekében.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!