Biológiai szempontok szerint az ideális kor a gyermekvállalásra a 20-as éveink elejére tehető. Társadalmi szempontok szerint ez messze nincsen így, de egy friss amerikai-dán kutatás szerint a biológiai szempontok is finomításra szorulnak.

Mikor?

Sokszor lehet hallani, hogy a 20-as éveinkben érdemes szülni, hiszen akkor a legjobb állapotú a testünk. A kutatás azonban, melyet fent említettünk rámutatott arra, hogy azok a nők, akik a negyedik évtizedükben még gyermeket vállalnak kétszer akkora valószínűséggel érnek meg akár extrém magas kort is, mint azok a nők, akik a 20-as éveikben szülnek.

Csak a gének?

Nagyon egyszerű lenne ráfogni a génekre a fent említett eredményt. Tény, hogy a 85-éves kor feletti időszak megélése a génekhez erősen kötődik, alatta azonban a játékot a tápanyagellátottság befolyásolja jelentősen. Hiszen azoknak a nőknek, akik 40 felett még elég termékenyek ahhoz, hogy gyermeket vállaljanak, és ki is hordják azt, az anyagcseréjük, az energiafelhasználásuk hatékonysága nagyon jó. Ez pedig csak a megfelelő tápanyagellátottság mellett valósulhat meg.

A tanulmány azonban azt is kiemelni, hogy ez azoknál a nőknél igaz, akik a negyvenes éveikben adnak életet második gyermeküknek. Kettőnél több gyermeket szülő nők esetében ez a hatás szinte eltűnik.

Életmód

A mozgás és a táplálkozás adják meg a testnek az alapvető működéshez szükséges részleteit. A terhesség pedig csak akkor jön létre, és hordható ki végig, ha a szervezetben a tápanyagellátottság közel ideális, vagy a hiányállapotok nem érintik a szaporodási funkciókat.

Az élethez megfelelő tápanyagellátottság kell, ha pedig a várandósság is cél, akkor ahhoz bizony többlettámogatás is szükséges. Ezt pedig pusztán étkezéssel biztosítani ma már szinte lehetetlen. Erre nyújt jó megoldást az a várandósvitamin, mely komplex és szerves kötésben tartalmazza az anyagokat. Kevés ugyanis egyszerűen bevinni a szervezetbe a vitaminokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat, azok hasznosulásáról is gondoskodni kell. A -citrát és -glükonát kötések lehetővé teszik, hogy a szervezet akár 80%-kal is hatékonyabban építse be az anyagokat, a komplexitás pedig ezt az arányt tovább növeli, mivel az egyes anyagok segítik mások hasznosulását.

Ha várandósvitaminról beszélünk, akkor szem előtt kell tartani még valamit. A baba fejlődését három szakaszra, három trimeszterre lehet bontani, melyeknek bizony nem azonos a tápanyagigénye sem. A várandósvitaminnak ezt a különbséget figyelembe kell vennie, és trimeszterenként kell megfelelően kiszolgálnia a tápanyagokkal a testet.