A termékenység alapfeltétele a megfelelő tápanyagellátottság – ez ma már nem titok. De akkor mégis hogyan lehetséges az, hogy olyan nők is terméketlenek, tápanyagellátottsági gondokkal küszködnek, akik túlsúlyosak?

Étkezés és tápanyagpótlás

A kettő szorosan összefügg, szervesen összetartozik, de ez sajnos nem azt jelenti, hogy aki eszik, annak a tápanyagellátottsága is rendben lesz. Napjainkban az egészséges étkezés bár erősen propagált, de a hamburgerek, pizzák, kész és félkész ételek bűvkörében nehezen megvalósítható – ahogyan a rendszeres mozgás is komoly akaraterő feltétele. A nem megfelelő ételek azonban tápanyagokban sem olyan gazdagok, illetve sok olyasmit is tartalmaznak, amikre egyáltalán nincsen szüksége a szervezetnek. Így sokszor a rendszeres étkezés mellett is kialakul a tápanyaghiány, amire a szervezet adott esetben éhségérzettel reagál. Emellett pedig az ízfokozók és a rendszertelen mindennapok is nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre több az elhízott ember a világon.

Elhízás és termékenység

A tápanyaghiányok nem csak az elhízás kiváltói lehetnek a fent leírtak miatt, hanem betegségek, funkciózavarok kiváltói is – ilyen a terméketlenség is. Az elhízás ráadásul rányomja bélyegét a hormonműködésre is. A felhalmozódó zsírréteg egy ösztrogénazonos anyagot termel, mely az ösztrogéndominancia kialakulásához is hozzájárul, ezen keresztül pedig számos problémát, többek közt meddőséget is kiválthat.

Tápanyagpótlás

A kérdés adott: a tápanyagok pótlását nem étkezéssel kell megoldani? De igen! Elsősorban a kiegyensúlyozott, egészséges étkezésre kell koncentrálni, a rendszeres mozgás mellett. Az eltolódások, hiányállapotok és más tápanyaghiányból adódó gondok kezelése azonban a legtöbb esetben így nem áll helyre, az olyan vágyak pedig, mint a családalapítás – melyek extra tápanyagszükséglettel is együtt járnak – sokszor szintén nem működnek, még így sem. Ilyenkor szükség lehet a szakember segítségére is, de mi magunk is sokat tehetünk a tápanyagok megfelelő pótlásával, aminek jó eszköze lehet egy várandósvitamin.

A terhesség során már a szakemberek döntő többsége javasolja is a vitaminok szedését, de a terhesség létrejöttében is igen nagy segítséget jelenthet a megfelelő várandósvitamin. Ehhez azonban szem előtt kell tartani, hogy a szervezet támogatása a magzat fogantatásában és az első trimeszterben más anyagokat, más összetételben igényel, mint a második, vagy akár a harmadik trimeszterben. Vagyis a kiválasztott készítménynek megfelelően tagoltnak kell lennie.

Ez azonban még mindig kevés. A készítménynek komplexnek is kell lennie, hiszen az egyes anyagok segítik mások hasznosulását, valamint szerves kötésben, biológiailag aktív formában kell tartalmazza az anyagokat, hiszen így azok hasznosulása akár 80%-kal is jobb!

Garantált siker?

A tápanyagok megfelelő arányú pótlása hatalmas lökést adhat mind az egészséges élet, mind pedig a családalapítás felé. Azonban számolni kell azzal is, hogy a hiányállapotok során kialakult problémák kezelésére pusztán a tápanyagok megfelelő pótlása kevés lehet, így a szakember segítségére is szükség lehet.