A férfiak termékenységével kapcsolatosan a cink kerül elő a legtöbb esetben. Vagyis azok a férfiak, akik családalapításra készülnek, bőszen rágcsálják a tökmagot, hiszen ennek cink tartalma igen magas. Más anyagok, mint a réz azonban nehezebben jutnak be a szervezetbe, és sajnos akkora hangsúlyt sem kapnak, holott jelentőségük a spermatogenezisben elvitathatatlan!
A réz
Ennek a mikroelemnek a fontosságát nem lehet eltúlozni. Azon túl, hogy az immunrendszer működéséhez elengedhetetlen, a sejtosztódásban is fontos szerepet játszik, így pedig a gametogenezis, vagyis az ivarsejttermelés megkerülhetetlen szereplője.
Ez a férfiak esetében azt jelenti, hogy a réz hiánya bizony hatással van a spermatogenezisre – mind a mennyiség mind a minőség tekintetében -, így pedig termékenységi gondokat válthat ki, minőségi romlás esetében pedig növeli a vetélés, a koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának esélyét is
Réz, de honnan?
Rezet természetesen élelmiszerekből is beviszünk a szervezetükben, de azok beltartalmi csökkenése miatt ez nagyon sok esetben nem elegendő! A pótlása megoldható étrendkiegészítők formájában, de ez nem olyan egyszerű, hiszen önmagában szedve nem hasznosul olyan jól, mintha segédanyagai – mint például az A-vitamin – jelen vannak. Ha önmagában visszük be nagyobb mennyiségben, akkor számolnunk kell azzal a ténnyel is, hogy a túl sok réz rossz hatással van a cink hasznosulására, vagyis végső soron a termékenység támogatása helyett rontunk a helyzeten. Vagyis a pótlást érdemes komplex készítményből megoldani – erre tökéletes lehet egy férfivitamin.
A bevitt réz és a hasznosulása
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a bevitt tápanyagmennyiség és a hasznosult tápanyagmennyiség messze nem ugyan az! Ez a réz esetében is igaz, hiszen a bevitt rézmennyiség egy jelentős része kiürül a szervezetből, mivel a hasznosulásához a testnek igen nagy energiabefektetésre van szüksége. Hogy ezt a befektetett energiát mérsékeljük, azaz jelentősen javítsuk a réz – vagy más mikroelemek, tápanyagok – hasznosulását keressük a készítményben szerves, biológiailag aktív formában -ez réz-glükonát kötési formát jelent. Ebben a kémiai alakban a szervezetnek lényegesen kevesebb energiába kerül a réz hasznosítása, vagyis lényegesen nagyobb arányban képes a réz felszívódni – ez adott esetben akár 80%-os javulást is jelenthet!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!