Egyre többször kerül előtérbe az a tény, hogy napjainkra a párok többnyire kénytelenek tudatosan készülni a gyermekvállalásra. Ez azonban nem csak az anyagi természetű gondok miatt van így, hanem azért is, mert a környezeti ártalmak nyomán a test sokszor már támogatásra szorul ahhoz, hogy egy ilyen jelentős kihívást felvállaljon. De már ekkor is körültekintőnek kell lenni, hiszen a felkészülést is sok tényező befolyásolhatja.

Felkészülni, körültekintően

Hogy fel kell készülni a családalapításra, az ma már sajnos nem meglepő. Annyira sok párnak akad gondja ezzel a lépéssel, hogy a felkészülés ma már természetes. Ehhez rendszerint a tápanyagpótlást vesszük elő – amit nagyon jól teszünk -, de megfeledkezünk arról, hogy a pajzsmirigyet kivizsgáltassuk.

Hazánk mérsékelten jódhiányos terület – vagyis a pajzsmirigy problémái idehaza népbetegségnek számítanak – de ez bizony a várandósságra való felkészülésbe is erősen beleszólhat!

Miért lehet gond?

A pajzsmirigy problémái kiválthatnak meddőséget, de a vetélés, a koraszülés, a halvaszülés vagy a mentális problémák kialakulásának esélyét is jelentősen fokozhatják, vagyis kivizsgálása szükséges lehet. Azonban itt adódik némi probléma. Egyes pajzsmirigy betegségek esetében ugyanis a jód bevitele, pontosabban a plusz jód bevitele tiltott, mivel az fokozná a kialakult problémát. Azonban a várandósságra való felkészülést támogató készítmények szinte mindegyike tartalmaz jódot – lévén hazánk jódhiányos terület…

Jód nélkül nem megy?

Mivel a várandósvitaminok zöme tartalmaz jódot, így a jódtól eltiltott nők igyekeznek más készítményekkel – jellemzően 5-6 tablettával – megoldani a tápanyagpótlást, ez azonban sokszor nem szerencsés. Egyrészt nem biztos, hogy minden szükséges anyagot bevisznek, másrészt az anyagok aránya sem elhanyagolható adat. Egyes anyagok ugyanis nem megfelelő arányban a másik hasznosulását rontják, ez pedig komoly gond lehet.

Érdemes olyan készítményt keresni, mely komplex, illetve szerves kötésben tartalmazza a lehető legtöbb anyagot, így a hasznosulás akár 80%-kal is javulhat. Ezen felül természetesen ne feledkezzünk meg a jódmentességről sem, hiszen a jód egyes pajzsmirigy betegségek esetében már a felkészülési időszakban is keresztül húzhatja a családalapítási terveinket!