Azzal már egy ideje tisztában vagyunk, hogy a légszennyezettség nem tesz jót a szervezetünknek és összefüggésbe hozható a meddőség kialakulásával is. Egy friss kutatás azonban rámutatott, hogy sajnos a koraszülésekkel, sőt, a babák légzési nehézségeivel is összefügg. 

Forgalom 

A UT Southwestern Medical Center kutatói azt vizsgálták, hogy a forgalomból eredő légszennyezettség milyen hatással van a terhességre, a terhes nőkre, a magzatokra, valamint a megszületett csecsemőkre. Azzal ugyanis már egy ideje tisztában vannak a tudósok, hogy a légszennyezettség összefügg a meddőség kialakulásával, illetve hatással van a terhesség folyamatára is. Ezúttal a nitrogén-dioxid hatásait vették górcső alá. 

Az eredmények 

A kutatásba 62 000 terhes nőt vontak be, akiknél sajnos igen egyértelműen jelentkeztek a problémák. A vizsgált nőknél a nitrogén-dioxid légköri szintjének magas volta növelte a koraszülés arányát, ezen felül jelentős mértékben nőtt az alacsony születési súly kialakulásának kockázata is. 

Ezen felül megfigyelhető volt, hogy a már megszületett babák esetében a szülés után jelentkező légzési nehézségek kialakulásának esélye is jelentős mértékben megnőtt. A vizsgálatok során az EPA (Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség) határértékein belüli értékek esetében is igen sok esetben okozott gondot az anyag. 

Megelőzés 

Költözni, vagy reménykedni az e-közlekedés gyors terjedésében. Más megoldás a légszennyezettség ellen nem nagyon mutatkozik, de van egy igen hatékony fegyverünk ez ellen is, és ez a szervezet. 

Az ugyanis képes felvenni a harcot a környezet rombolásával szemben és ha nem is semlegesíti azt, jelentősen képes csökkenteni a hatásokat. Ehhez azonban szüksége van a tápanyagokra – vitaminokra, nyomelemekre és ásványi anyagokra -, amik a normál működését biztosítják. A terhesség ráadásul komoly kihívás a szervezet számára, vagyis ilyenkor a támogatása még fontosabb! 

Pótlás 

Évek óta igaz, hogy a szakemberek zöme javasolja a várandósvitamin szedését a terhesség alatt. Az azonban, hogy milyet is szed a kismama nem mindegy, hiszen az anyagokat messze nem elég bevinni a szervezetbe, gondoskodni kell azok hasznosulásáról is. Ehhez két szempontot kell figyelembe venni: egyrészt a készítmény legyen összetett – sok összetevős -, másrészt a lehető legtöbb anyagot tartalmazza szerves formában. A szerves kötéssel jelen lévő anyagok (-citrátok; -glükonátok) ugyanis akár 80%-kal is jobban hasznosulnak, ezt az arányt pedig tovább növeli az összetettség, hiszen az egyes anyagok segítik mások hasznosulását. 

A várandósvitaminok esetében kiemelten fontos a megfelelő tagoltság. A terhesség ugyanis három különálló egységre, három trimeszterre tagolódik. Ezeknek a szakaszoknak eltérő a tápanyagigénye is. Fontos kiemelni, hogy a három trimeszter eltérő igényrendszerét kell kielégítenie a készítménynek, mert bár a tervezés és a szoptatás is kiemelten fontos, azok egységet képeznek. A tervezés az első, míg a szoptatás a harmadik trimeszterrel képez egységet, vagyis a tagoltságot eszerint vegyük figyelembe.