A szülést követő napok szépségét képes tönkre tenni egy alattomos állapot, ez pedig a post partum, vagy szülés utáni depresszió. Sajnos idehaza is nagyon sok nőt érint ez a probléma, melyre most az USA területén egy új gyógyszert is engedélyeztek. A szülés utáni depresszió azonban jó eséllyel elkerülhető. 

Post partum depresszió és a Baby Blues 

Mi lehet az oka annak, hogy az élet egyik legszebb pillanatát is képe megmérgezni a depresszió – ráadásul gyakrabban, mint hinnénk? Az okok közt tetten érhető a megváltozott élethelyzet, a hirtelen tudatosuló felelősségérzet, illetve természetesen a hormonális hatások. Ezek együttesen hozhatják létre a Baby Blues nevű jelenséget, mely egyfajta levertségérzés, illetve ennek egy sokkal rosszabb formáját, az úgynevezett post partum, vagyis szülés utáni depresszót 

A helyzet komolyságát mutatja az is, hogy az FDA, vagyis az USA gyógyszerügyi hatósága egy új gyógyszert engedélyezett. A tabletta formájában elérhető készítmény eddig kizárólag injekció formájában volt elérhető, egyéni ajánlás alapján – vagyis kizárólag a szakorvos megfelelő utasítására volt adható. Ezen változtatott most a hatóság, így a neuroaktív szteroidot tartalmazó szer elérhetővé vált egyszerűbb formában is. 

Gyakori? 

Nem is akármennyire! Az adatok alapján idehaza minden 10. kismamát érint ez az probléma, ami ráadásul öngerjesztő. Mikor jelentkezik a depresszió, a kismama azon kapja magát, hogy nem örül “kellően” a babájának, emiatt pedig még rosszabbul érzi magát. Nem utolsó sorban pedig amikor a neten olvas az anyaságról, akkor szinte minden kismama azt érzi, nem elég jó, hiszen a videókban és a leírásokban a tökéletes anyák csak úgy hemzsegnek. Ez az erősen fals kép is hozzájárul a depresszió elharapódzásához. Ugyanakkor – főleg a téli, napsütésben kevésbé bővelkedő időszakban – a D-vitamin hiánya is jelentős szerepet játszhat a depresszió kialakulásában.  

Hogy pontosan milyen formában, “mikor” szól bele a depresszió kialakulásába a D-vitamin azt egyelőre nem tudják a tudósok, de azt egyre több tanulmány igazolja, hogy a D-vitamin (illetve egy sor másik tápanyag) hiánya jelentős rizikófaktorként jelentkezik a depresszió kialakulásában. 

Elkerülhető? 

A port partum depresszió nem érint mindenkit, vagyis jó eséllyel elkerülhető. Ebben pedig hatalmas szerepe lehet a megfelelő tápanyagpótlásnak, hiszen napjainkban már sajnos sokszor az egyészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett is jelentkeznek a tápanyaghiányok. Ezek kikerüléséhez ma már a WHO és a szakemberek zöme is javasolja a tápanyagpótlást, amit nagyon jól megoldhatunk egy megfelelő várandósvitaminnal. 

Fontos, hogy összetett, sok összetevős termékben gondolkozzunk, hiszen egyrészt nem tudhatjuk, mely anyagokból szorulunk bevitelre, másrészt pedig az egyes anyagok segítik mások hasznosulását. Ugyanígy fontos, hogy a lehető legtöbb anyag szerves, biológiailag aktív formában legyen jelen. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákban ugyanis az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb. Ezen felül különösen fontos, hogy a megfelelő tagoltsággal is számoljunk! Az egyes trimeszterek igényrendszere ugyanis nem azonos. Másra van szüksége a szervezetnek az egyes fejlődési szakaszokban, nem lehet egyetlen tablettával lefedni az egész várandósságot. Vagyis a kiválasztott várandósvitamin esetében fontos a trimeszterenkénti tagoltság is. 

Mindezeket figyelembe véve a kismama nagyon sokat tehet azért, hogy a szervezetét felkészítse a terhességre és a szülésre-szoptatásra, valamint természetesen arra is, hogy jó eséllyel elkerülje a depresszió, így a post partum depresszió kialakulásának kockázatát is.