A terhesség egy nagyon izgalmas időszak, azonban szinte naponta merül fel a kismamákban a kérdés: normális, hogy ennyire rosszul vagyok? Vajon az, hogy szédülök árthat a babának? Bajt jelez?  

Most négy jellemző kérdés megválaszolásával segítünk! 

Rosszul vagyok!  

A terhesség nagyon sok esetben jár reggeli rosszullétekkel. 10-ből 8 nőnél van jelen, sőt, sokaknál még az első trimeszter végével sem múlik el. Másoknál a rosszullét csak nagyon enyhén, vagy akár egyáltalán nem jelentkezik. A gond kiváltója a hormonális változás, egészen pontosan a progeszteron szint emelkedése. Ez természetesen jelenség, intenzitása azonban a megfelelő tápanyag-ellátottsággal jó eséllyel mérsékelhető. 

Szédülés  

Hogy rendben van-e, ha szédülünk a terhesség alatt? Igen is, meg nem is. Kis mértékű szédülés  a hormonok változása miatt teljesen normális, ráadásul enyhíthető egy jól megválasztott várandósvitaminnal, éppen a megfelelő tápanyagpótlás révén. Itt azonban figyeljünk arra, hogy a három trimeszter tápanyagigénye nem azonos, vagyis megfelelően tagolt vitaminkészítményt válasszunk.  

Ha azonban a szédülés rendszeresen jelentkezik, nem eseti jelleggel, akkor érdemes szakorvost felkeresni a problémával. 

Hangulat  

A hangulatingadozás sok nő számára nem ismeretlen jelenség, a menzesz alatt is megfigyelhető. Hormonális változások a terhesség velejárói is, vagyis a hangulatingadozások is jelen lehetnek, méghozzá intenzív formában.  

Emésztési gondok   

A terhesség alatt sokszor érezhet a kismama gyomorégést, székrekedést, ennek oka pedig az, hogy az emésztés kissé lelassul a várandósság alatt. Ez is természetes jelenség, célja, hogy a felszívódás, a hasznosulás minél tökéletesebb lehessen, ez ugyanis kulcskérdés! Ez pedig igaz a várandósvitaminok esetében is. A hasznosulásuk kiemelt jelentőségű, hiszen bevinni nem elég az anyagokat, azoknak be is kell épülnie. Ebben pedig hatalmas segítséget jelent, ha eleve jobban hasznosuló, szerves formában visszük be az anyagokat a szervezetbe. Ez a készítmények esetében praktikusan a -citrát és -glükonát kötési formákat jelenti, melyek hasznosulása akár 80%-kal is jobb, mint a szervetlen kötésű társaiké.