Mióta létezik a Chat GPT, vagy más AI rendszer, azóta az életünk is könnyebb. Feltehetjük neki a kérdéseinket, nem kell kutatni, utána olvasni több oldalon, kigyűjteni az információkat. Azonban sokan nem számolnak azzal, hogy a mesterséges intelligencia nem egy másik ember, főleg nem szakember, a generatív szöveg pedig veszélyes is lehet az olyan kérdések esetében, amik a terhességet érintik, vagy a várandósvitaminok kiválasztására vonatkoznak. 

Generatív szöveg 

A deep learning technológián alapuló megoldás lényege, hogy feltérképezi a neten található szövegeket egy adott témában, summázza és így egy maga által megfogalmazott választ ad. Vagyis nem egy ember, és messze nem végiggondolja, mi a válasz, hanem a rendelkezésre álló adattömegből dolgozik. Ezzel csak az a gond, hogy nem képes figyelembe venni bizonyos aspektusokat, ami veszélyes is lehet, ha például egészségüggyel kapcsolatos témában kérjük a tanácsát. 

Egy kezelés, egy várandósvitamin, egy terhestorna, vagy egy orvostechnikai eszköz kiválasztása nem csak a summázott adatokon múlik. Figyelembe kell venni betegségeket, kórelőzményeket, dietetikai szempontokat, terhességi szövődményeket, trimeszteri igényeket, vitamin és ásványi anyag kapcsolatokat, kémiai kötéseket és egy sor más tényezőt is.  

Gondot okozhat? 

A fent felsoroltak esetében igen, de például egy várandósvitaminnál az is lehet , hogy a hatása nagyon alacsony, vagyis hiába szedjük, nem sok előnyt látunk belőlük. Több olyan készítmény is található a piacon, melyek kémiai kötései nem teszik lehetővé a nagy arányú hasznosulást az anyagok esetében. Ergo hiába szedünk belőle megfelelő mennyiséget, mivel a szervetlen kötések nem hasznosulnak jól a szervezetben, nem érünk el velük jó hatást. A szerves kötések (-citrátok, -glükonátok) hasznosulása akár 80%-kal is jobb, vagyis a hatásuk is sokkal erőteljesebb lesz. De ugyan így nem mindegy, hogy a kismama a tervezési időszakban, az első trimeszterben, vagy esetleg már a második trimeszterben van. 

Szeretjük azt gondolni, hogy a tápanyagok esetében a több az jobb, holott ez nagyon nem igaz. A szakhatóságok megállapították az úgynevezett NRV értékeket. Ezt szintén nem veszi figyelembe az AI, és hiába szerepel egy termékben sokkal több egy adott anyagból, az sajnos a magzatra nézve túl nagy dózisban már terratogén lehet – de ennek megállapítása már a szakemberhez tartozik. 

Akkor az AI rossz? 

Távolról sem! Az AI kifejezetten nagy segítség lehet, de tisztában kell lenni azzal, pontosan mivel is állunk szemben. Iránymutatást kapunk, nem pedig kész válaszokat, és ez bizony fontos különbség!