Az edzéshez igen jól jön az extra fehérjebevitel, hiszen a tömegnövelésnek ez az alapja. Sajnos azonban kevesen tudják, hogy a fokozott fehérjebevitelnek megvannak a veszélyei is, így mindenképpen fokozott odafigyelést igényel, hogy a bajokat elkerülhessük! 

A fehérje és az izomnövelés 

Ha a cél az izomtömeg növelése, akkor ehhez fehérje kell – ez ma már nem csak hogy nem titok, hanem viszonylag egyszerűen meg is oldható. Csakhogy a fehérje fokozott bevitele sajnos veszélyeket is rejt, méghozzá jelentőseket! Az eredményekért cserébe azonban nem kell beáldozni a testet, csupán körültekintőnek kell lenni! 

Ha túl sok…. 

Ha fokozzuk a fehérjebevitelt, az fokozott működésre készteti a veséket és a májat is. A megnövekedett vesetevékenység értelemszerűen több vizelettel jár, ami azonban azt is eredményezi, hogy nagyobb lesz az elektrolit, vitamin, tápanyagvesztés. Ezt pedig pótolni kell! Éppen ezért a fehérje mellé fogyasszunk multivitamint is. Érdemes olyan készítmény mellett dönteni, mely kifejezetten férfiak számára készült, és a lehető legtöbb anyagot szerves kötésben tartalmazza. Ezzel a felszívódás jelentősen megnő! A szerves kötésű anyagokat – ezek praktikusan a -citrátok és a -glükonátok – a szervezet lényegesen kevesebb átalakítás révén képes hasznosítani, mint a szervetlen kötésű anyagokat (jellemzően a -karbonátok). Ennek megfelelően akár 80%-kal is hatékonyabban épülnek be a szervezetbe, vagyis erősebb és gyorsabb hatást érhető el általuk! 

Intő jelek 

Jó hír, hogy nem a vesefunkciók romlása lesz az első jele annak, hogy a fehérjét túlzásba vittük, a szervezetünk több jellel is figyelmeztet minket. A fokozott fehérjebevitel mellett jelentkezhet dehidratáció, fáradékonyság, fejfájás, de még ingerlékenység is.  

Sőt! Mivel megváltoztatjuk az alap tápanyagbevitelünket, ez az emésztésre is hatással lehet, székrekedés is jelentkezhet, amit fokozott rostbevitellel ellensúlyozható.