A terhesség során jelentkező barnás – pirosas színezetű folyás minden esetben riadalmat kelt a kismamákban, vagy leendő kismamákban. Mielőtt azonban a pánik eluralkodna rajtunk, nézzük, mi is válthatja ki a folyást.  

Barnázás, vagy barnás folyás 

Két szó, egy jelentés. A riadalom pedig érthető, mivel a szín vér jelenlétére utal. A pánik azonban felesleges, mert mint látni fogjuk, számos kiváltó oka lehet ennek a jelenségnek, amivel persze mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni! 

Barnás folyás okai: 

Beágyazódás: 

A babatervezés során a menzesz, vagyis a vérzés jelentkezése lelombozza a párokat, hiszen mutatja, a családalapítási kísérlet most is sikertelen. Ha azonban a középidő környékén jelentkezik egy kis barnás folyás, az jelezheti azt is, hogy éppen a beágyazódás zajlik, azaz lehet szurkolni. Figyelem, ez a folyás nem mutatja meg a terhesség létrejöttét, azaz ebből az adatból hosszabb távú következtetéseket levonni nem szabad. 

Hormoneltolódás 

A terhesség létrejötte hormonális változásokat indít el a nőkben, ez pedig érthető módon a szaporító rendszerre is hatással van. Amikor a progeszteron nem megfelelő mennyiségben van jelen, az bizony okozhat barnázást, ez pedig orvosi segítséget igényel, mivel vetélést is okozhat, ám jó hír, hogy viszonylag egyszerűen megoldható. 

Hüvelyi fertőzés 

A terhesség során a hüvely flórája megváltozik, ráadásul az immunrendszer is visszafogottan üzemel, így a kismama fogékonyabb a hüvelyi fertőzésekre. Ez pedig baj, hiszen a felszállóvá váló hüvelyi fertőzések felelősek a vetélések mintegy 70%-ért.  

A fertőzések kialakulása a szervezetben a réz és a cink megfelelő arányú jelenlétével megelőzhető, de ez sajnos nagyon sok esetben nem áll fent. Nem véletlen, hogy a tápanyagok pótlását ma már a WHO is javasolja a kismamáknak! A megfelelő termék kiválasztásához azonban ügyeljünk két dologra: az első, hogy a termék tartalmazzon cinket és rezet, ezeket ráadásul szerves kötési formában. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési típusokkal jelen lévő anyagokat sokkal jobban, akár 80%-kal hatékonyabban képes a szervezet felszívni! A másik fontos kitétel, hogy a megfelelő trimeszterben a megfelelő tápanyagpótlást kapjuk. A trimeszterek igényrendszere ugyanis nem azonos, más kell a szervezetnek az első, más a második és ugyancsak más a harmadik fejlődési szakaszban, ezt a tagoltságot pedig a terhesvitaminnak is követnie kell! 

Házasélet 

Igen, a házasélet a terhesség során is élhető, sőt, többnyire korlátozásoktól is mentes – ameddig az orvos mást nem mond. A méhszáj azonban ilyenkor vizenyős, apró sérülései is okozhatnak barnás folyást, amit érdemes megmutatni a szakorvosnak, de pánikra ilyenkor nincsen ok. 

Hematóma 

A hematóma a terhesség során a lepényből kiinduló ereken jelentkezhet, kifakadása pedig okozhat barnás – pirosas folyást is. Ez veszélyes, mivel a vérzés közben megvan az esélye a placenta leválásának, azaz mindenképpen orvosi támogatást igényel! 

Vetélés 

Sajnos tény, hogy a barnás folyás jelezheti a vetélés kezdetét is. Ilyenkor azonnal forduljunk orvoshoz, mivel a megfelelő eljárásokkal a vetélés sokszor megállítható. 

Méhnyaknál tapadt placenta 

A placenta nem csak a hematómák miatt lehet veszélyes, hanem akkor is, ha rossz helyen tapad. Ha ez a méhnyak mellett történik, az okozhat kis mennyiségű vérzést, így barnázást is. Jó hír, hogy a méh tágulása révén ez a gond sokszor magától is megoldódik, de érdemes ellenőriztetni a szakorvossal!