Ma már talán nincs is olyan kismama, aki ne támogatná a szervezetét valamilyen vitaminkészítménnyel. Ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen tudjuk, hogy az emberiség negyede tápanyaghiánnyal küzd, és azzal is tisztában vagyunk, hogy ma már kizárólag étkezéssel fedezni a várandósság során megnövekedett szükségleteket szinte lehetetlen. Csakhogy a vitaminok sem érnek sokat, csak abban az esetben, ha a felszívódásuk, vagyis a hasznosulás megfelelő.

Nem mindegy, milyen

Amikor tápanyagokat pótolunk, akkor igyekszünk lemodellezni a természetet. Ha hiány van a folsavból a szervezetben, akkor azt kell bevinni. Csakhogy a természetben a folsav önmagában nem igazán van jelen, azt segédanyagok is kísérik, így ezt mindenképpen figyelembe kell venni a jó felszívódás miatt!

  • A C-vitamin esetében a felszívódás javításához mindenképpen érdemes azt kalcium, E és A-vitamin kíséretében szedni.
  • Vasat is juttassunk megfelelő mennyiségben a szervezetbe, hiszen így kevésbé leszünk fáradékonyak, és az oxigénellátottsággal sem lesznek gondok erről az oldalról. A vas hasznosulását nagyben megkönnyíti a C-vitamin.
  • A Cink megfelelő felszívódásához a réz jelenléte is szükséges, ahogyan az A-vitamin.
  • A magnézium – mely kiemelt jelentőségű a terhesség során – felszívódásához pedig D, B6, E-vitamin valamint kalcium is szükséges.
  • A folsav nagy arányú hasznosulásához a C-vitamin nyújt támogatást.

Részletek

A megfelelő anyagok együttes jelenléte mellett a másik nagyon fontos részlet a szerves, biológiailag aktív anyagok használata. Ezeket a szervezetnek nem kell átalakítani – vagy csak kis mértékben –, és máris hasznosulhatnak, előállításuk, illetve a velük való munka azonban költségesebb, így lényegesen kevesebb táplálékkigeészítőben találhatóak meg, mint kellene. A szerves kötések jellemzően a -citrát és -glükonát formákat takarják, ez érthetőbben például cink-citrát, vagy réz-glükonát kötési formákat jelent. Ezekkel a felszívódási arány 80%-kal is növelhető!

A szervezet felkészítése a várandósságra és az első trimeszter tápanyagigénye azonos, vagyis ezt az időszakot fedi le az első, a második trimesztert a második, a harmadik trimesztert és a szoptatás időszakát a harmadik készítmény. Ez a hármas tagolódás fontos, mivel így sem a felkészítés nem marad ki, sem pedig a szoptatásnál nem engedi el a készítmény a kismama kezét, hiszen ilyenkor is kiemelten fontos a tápanyagpótlás. Az igazán jó várandósvitaminok ezt a tagolást is figyelembe veszik, kiszolgálják.

Tényleg kell?

A kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgás talán még ma is elég lenne a nőknek, abban az esetben, ha az életmódjuk nem olyan lenne, mint amelyen. Sajnos azonban a finomított élelmiszerek, a tömegtermelés és a vegyszerezés jelentősen csökkentették az élelmiszerek beltartalmát, ami nagyon rossz hír.

Ehhez számolni kell még azzal is, hogy az állandó stressz és a rohanó életmód is megnövekedett igényeket generál, melyhez jön még a várandósság is. Nem csoda hát, hogy a szervezet támogatásra szorul.