Metszünk, vagy ne metszünk? Sok kismama úgy érzi, sokkal biztonságosabb, egyszerűbb és persze fájdalommentesebb lenne a szülése, ha azt császármetszéssel hajtanák végre. Idehaza a CDMR, vagyis a különösebb egészségügyi indok nélkül kért császármetszés nem engedélyezett – és nagy valószínűséggel nem is lesz az – amit sokan nagyon sajnálnak, pedig ez az beavatkozás nem jobb, mint a természetes szülés, sőt!

Jó vagy rossz?

A női szervezet a természetes úton való szülésre van kitalálva, az orvosi, szükségszerű beavatkozás csak és kizárólag indokolt esetben alkalmazható, mely az anyai szervezet számára egy váratlan, sokkoló hatással bír, míg a megszületett baba is stressznek van kitéve, hiszen hirtelen, azonnal, a természetesen lezajló folyamatok ellenére van – szó szerint kiszedve- abból a környezetből, ahol addig volt, a megszületési folyamat élménye, átélése nélkül.

Hogy jó dolog-e a császármetszés? Igen, hiszen adott esetben életet, életeket menthet, ugyanakkor a hazai viszonylatban megjelenő, mintegy 40%-os császármetszéses születési arány igen magas.

Természetesen

Ne feledjük el, hogy a császármetszés egy műtét, aminek veszélyei, lábadozási ideje és adott esetben sajnos szövődményei is vannak/lehetnek. Igaz, a természetes szülés sem gyerekjáték, de a női test alapesetben erre van “kitalálva”, a medence szerkezete, az izomzat és a bőr is mind ehhez a folyamathoz alkalmazkodtak. Maga a szülés egy fájdalmas folyamat, ezzel nem lehet vitatkozni, annak mértéke azonban jelentősen is csökkenthető megfelelő felkészüléssel, így a természetes szüléstől való félelem is minimalizálható, ennek pedig az egyik hatékony eszköze a test lehető legjobb formában tartása, vagyis a tápanyagok megfelelő pótlása és a mozgás. Ebben pedig hatalmas segítséget jelenthet egy jó várandósvitamin.

Abban az esetben, ha a bevitt anyagok megfelelő arányban képesek hasznosulni (ezt a szerves kötésű anyagokkal lehet a leginkább elérni – ezek praktikusan a -citrátok és -glükonátok), valamint a készítmény képes az eltérő trimeszterek eltérő igényeinek megfelelő kiszolgálására is, akkor a szülés és a babavárás is nyugodtabb, egyszerűbb lehet. A jó tápanyagellátottság fitten és egészségesen tartja a szervezetet, jobb lesz az izomzat rugalmassága, magasabb a fájdalomtűrés, könnyebb a mentális felkészülés. Nem utolsó sorban pedig a baba biztosabban jut hozzá minden olyan anyaghoz, amire csak szüksége van a fejlődéshez.

Nem utolsó sorban azzal is számoljunk, hogy a természetes szülés után a női szervezet jó esetben egy – két nap alatt annyira regenerálódik, hogy a mozgás, a baba ellátása már nem jelent gondot. Ezzel szemben a műtét után ez sokszor még hetekig is kihívást és fájdalmat jelent a nőknek.