A pajzsmirigy megfelelő működéséhez a jódot kell pótolni, és így kiküszöbölhető a szerv által kiváltott meddőség megjelenése. Legalábbis sok esetben, azonban a képlet nem ilyen egyszerű, a jód mellett ugyanis sok más anyag is részt vesz a pajzsmirigy hormonjainak képzésében, és azok pótlása is kulcsfontosságú lehet.
A pajzsmirigy szerepe
A pajzsmirigy által termelt hormonok a T3 és a T4. Ezt sokan tudják, de azt már kevesebben, hogy ezek a hormonok igazából egymásból képezhetőek. Egészen pontosan a T4, vagyis tiroxin nevű hormonból a jód segítségével a pajzsmirigy T3, vagyis tirjód-tironin nevű hormont állít elő. Ez az anyag a T4 hormon aktív változata. De a képzés során más is keletkezhet, egy olyan T3 homon, mely inaktív, vagyis nem képes ellátni funkcióját, ez pedig a reverz T3 (rT3) nevet viseli.
Működési gond
Az rT3 is a T4 hormonból jön létre, csak hibásan.
A gondot az okozza, hogy ugyan oda kötődik a sejteken, ahova az aktív T3-nak kellene. És mivel az rT3 nem aktív, bár a helyet elfoglalja, de a szerepét nem tölti be, vagyis pajzsmirigy alulműködés lép fel, amivel a meddőség is kéz a kézben jár.
Mik lehetnek az okok?
A pajzsmirigy zavarai sok esetben a jód nem megfelelő mennyiségéből adódnak, hiszen hazánk mérsékelten jódhiányos terület. Ezért a családra vágyó nők rendszerint gondoskodnak a jód pótlásáról. Csakhogy a képlet – mint az fentebb látható – nem ennyire egyszerű.
Az rT3 alapesetben is képződik a szervezetben, de a mértéke nem mindegy. Ha túl sok van belőle, azt sokszor a szelén a D-vitamin hiánya okozza. Ennek megfelelően, a családra vágyó párok esetében nem elegendő csak a jód pótlása. Ahogyan ma már a legtöbb szakember javasolja, érdemes várandósvitaminnal támogatni a szervezetet a terhesség alatt, illetve azt megelőző időszakban is, valamint a szoptatás során. Itt azonban mindenképpen komplex készítményről van szó, hiszen így az anyagok széles skáláját vagyunk képesek pótolni.
Itt is fontos azonban az, hogy aktív anyagokról legyen szó. A legtöbb piacon lévő készítmény biológiailag inaktív kötési formákban tartalmazza a szükséges anyagokat. Ezek felszívódása sajnos siralmasan rossz. Olyan vitamint válasszunk, melyben a kötési formák biológiailag aktívak – ilyen a -citrát és -glükonát forma –, így a felszívódási arány akár 80%-kal is jobb lehet.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!