Tudjuk, hiszen ma már a csapból is az folyik, hogy mennyire fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgás. Nem csak azért, mert az egészségünkre komoly hatással lehet, hanem többek közt azért is, mert a spermiumok termelésére is befolyást gyakorol.

Együnk, de mit?

Tudjuk, hogy fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, hiszen ezzel lehet a kellő mennyiségű tápanyagot bevinni a szervezetbe. Csakhogy dacára a táplálkozásnak, az utóbbi 50 évben a férfiak spermiumszáma 50%-kal esett vissza, ami hatalmas szám. Ebben pedig a táplálkozás is szerepet játszik, hiszen ételeink beltartalma jelentősen lecsökkent, valamint sok vegyszer is kerül a szervezetünkbe az élelmiszerekről.

Peszticidek

Sajnos bizonyított tény, hogy sok rovarirtó szer, melyeket permetezéssel az élelmiszernövényekre is kijuttatunk, komoly károkat képes okozni az emberi szervezetben is. Ilyenek a peszticidek is, melyekről a tudósok már megállapították, hogy a kisfiúk esetében a pubertást siettetik, növelik a tesztoszteron termelést. A felnőtt férfiak esetében pedig jelentősen, akár a felére is csökkenthetik a spermiumok számát. A fent említett adatokkal együtt ez pedig már igencsak rossz hír.

Támogatás

Amellett, hogy mindent alaposan megmosunk, és igyekszünk valóban egészségesen táplálkozni, ma már sokszor szükség van a külső támogatásra is, főleg akkor, ha családot szeretnénk alapítani. A spermaszám növelése, illetve minőségének biztosítása a legtöbb esetben a megfelelő tápanyagellátottsággal megoldható.

A vitaminkészítménnyel bevitt tápanyagok zöme azonban biológiailag inaktív, vagyis a felszívódásuk, hasznosulásuk siralmasan alacsony. Ezeket az anyagokat a testnek még át kell formálnia, aktív formára kell hoznia, ami energiaigényes, és sok bevitt anyag elvész közben. Ha azonban biológiailag aktív anyagokkal dolgoznuk – mint a citrátok és a glükonátok – akkor elérhetjük, hogy a bevitt anyagok akár 80%-kal is jobban hasznosuljanak. Tehát mindenképpen olyan készítményt keressünk, melyben az anyagok ilyen kötésekkel szerepelnek (pl.: cink-citrát, réz-glükonát).