Hazánk túlnyomó része sajnos jódhiányos terület, nem csoda hát, ha a magyarok körében a pajzsmirigy betegségek népbetegségnek számítanak. Nagyon sokszor és nagyon sok helyen hívják fel a nők figyelmét arra, hogy mennyire fontos a megfelelő jódpótlás, de valahogy a férfiakat ebből a szórásból kihagyják. Pedig a jódhiány náluk is komoly következményekkel jár, bár a tünetei mások lehetnek, mint a nőknél.

A jód és a hiánytünetek

A jódhiány jellemzően a nők kapcsán kerül elő, hiszen a pajzsmirigy betegségei 5x valószínűbben jelentkeznek náluk, mint a férfiaknál. Ez azonban messze nem azt jelenti, hogy az erősebbik nem védve lenne, főleg, mivel hazánk zöme jódhiányos területnek számít!

A férfiak esetében két tünet a legfájóbb a jódhiány esetében. Az első a spermiumszám csökkenése, mely a jódhiány okán kialakuló pajzsmirigy alulműködés közvetett következménye (a pajzsmirigy alulműködése az agyalapi mirigy prolaktin termelésének fokozódását okozza, mely a tesztoszteron szintet csökkenti). A másik tünet a libidó csökkenése, a késleltetett ejakuláció és a merevedési zavarok jelentkezése. Ezek egyesével és csoportosan is felléphetnek, ráadásul ezeket a tüneteket a férfiak zöme igyekszik eltitkolni, hiszen megalázónak érzik – holott a gond sokszor egyszerűen orvosolható!

Jódpótlás

A jódhiány alapvetően jellemző hazánkra, mára azonban az élelmiszerek egyéb tápanyagtartalmai is jelentősen csökkentek, így sokszor még a rendszeres mozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás sem elegendő ahhoz, hogy az emberek tápanyagellátottsága normális legyen. A tápanyagpótlásnak ma már nagyon jó eszköze lehet egy férfivitamin, mely a rendszeres mozgással és az egészséges táplálkozással karöltve a normál tápanyabevitelt képes lehet biztosítani. A feltételes mód annak szól, hogy nem mindegy, milyen készítményről van szó. A férfiak tápanyagigényei eltérnek a nőkétől, azaz érdemes kifejezetten férfivitamint választani, mely sok összetevős, azaz komplex. Ezek mellett azonban kiemelt jelentőségű a megfelelő hasznosulás. Ezt a szerves kötésű anyagok képesek kiemelten jól biztosítani, vagyis olyan készítményt keressünk, amiben a legtöbb anyag ilyen kötésben szerepel (ez praktikusan a -citrát és a -glükonát kötési formákat jelenti, pl.: magnézium-citrát, vas-glükonát).