A mai világban egészségesen étkezni, főleg a megnövekedett tápanyagigényt étkezéssel fedezni nagyon nem egyszerű feladat. Nem is csoda, hogy egyre több nő küzd valamilyen cukoranyagcsere zavarral, legyen szó akár cukorbetegségről, akár inzulinrezisztenciáról. Csakhogy ezek a babára is hatással vannak, vagyis terhesség során fokozott figyelmet igényelnek!
Miért olyan nagy gond a babának?
Azt tudjuk, hogy az édesanya szervezetére milyen hatást gyakorol a cukoranyagcsere zavara. Az indokolatlan hízás, vagy éppen fordítva, az indokolatlan fogyás elkeserítő küzdelmet eredményez. A cukorbetegeknél a probléma felismert, és jellemzően jól kezelt, az IR esetében azonban sokszor a beteg nem is tud arról, hogy problémája van. Bár tüneteket produkál (bár ez sem törvényszerű), sőt, akár az olyan kísérőbetegségek is jelentkeznek, mint a PCOS, az IR mégis rejtve marad.
Mind a cukorbetegség mind az IR inzulinszint növekedéssel jár, nem utolsó sorban pedig jelentősen megnehezíti, vagy akár ellehetetleníti a családalapítást is. Az anya magas cukorszintje bizony a magzatban is magas inzulintermelést vált ki, mivel a kicsi már rendelkezik ennek a hormonnak a termelésére való képességgel. Ez pedig több szempontból is erősen problémás lehet.
Makroszómia és hipoglikémia
Ha magas inzulinszint, akkor túlnövekedés. Igaz, az inzulin a növekedésre is hatással van, vagyis sajnos makroszómiás babákat eredményezhet. A túlságosan nagy babáknál (4 kg, vagy feletti születési súly a terhesség bármely hetében, illetve 90 percentilise feletti születési súly) pedig a szülés során – még császármetszénél is – nagyobb eséllyel alakulnak ki koplikációk. A növekedés pedig a belső szerveket is érintheti, nagyobb szívvel, májjal, stb. Jöhet világra a baba, ami hajlamosíthatja az adott szervet érintő betegségekre is.
Szülésnél a magas inzulinszint adott, de az anyag magas vércukorszintje már nem. Ilyenkor a baba saját vércukorszintje a magas hormonszint miatt lezuhan, és hipoglikémia alakulhat ki.
Étkezés és tápanyagok
A fent említett okok miatt is kiemelten fontos, hogy a kismamák rendszeresen részt vegyenek a szűrővizsgálatokon, és konzultáljanak a kezelőorvossal is.
A családalapításra való felkészülést, illetve a baba kihordását ma már szakemberi ajánlás alapján is támogatni érdemes várandósvitaminnal. Az igazán jó készítmény – mely szerves kötésű anyagokat tartalmaz, komplex és figyelembe veszi a 3 eltérő trimeszter eltérő tápanyagigényét is – nem csak a várandósságra való felkészülésben segít, hanem abban is, hogy a tápanyagraktárak feltöltése révén a test önmaga legyen képes korrigálni a lehető legtöbb problémát.
Sok esetben a várandósvitaminok elősegítik a hízást. Ennek egyik oka, hogy mindvégig tartalmazzák a B-vitamin család tagjait, melyek étvágynövelő hatással is bírnak. Az édesanya túlzott súlygyarapodása, illetve túlsúlya pedig erős indikátora lehet a cukoranyagcsere zavarok kialakulásának. A jelentős hízás a harmadik trimeszterben jellemző, holott ilyenkor már – a B6-vitamin kivételével – a B-vitaminok további külső pótlására már nincsen szükség. Ezeket elhagyva pedig az étvénynövekedés is mérsékeltebb lesz, a hízás esélye is lecsökken.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!