Sajnos a világon egyre több né és férfi kénytelen azzal a problémával szembesülni, hogy segítség nélkül nem képesek családot alapítani. Persze a fejlett orvostudomány ma már kínál megoldást erre is – legalábbis a legtöbb esetben –, de azzal a kérdéssel nemigen tud mit kezdeni, amit a spermiumok minősége vet fel.

Lombik és a férfi

A nő számára maga a lombik folyamata erősen megterhelő, hiszen hormonkúrának vetik alá. Ez az oka, hogy a lehetőségekhez mérten minden más esélyt érdemes kimeríteni, mielőtt a lombik mellett döntenénk. De mi a helyzet a férfiakkal? Az ő szerepük a folyamatban igazából a mintaadás, ami pár perc csupán.

Minőség?

A spermiumok két legfontosabb tulajdonsága a mennyiségük az ejakulátumban, és a minőségük. Előbbi nemigen szorul magyarázatra, utóbbi azonban annál jobban. A spermatogenezis, vagyis a spermiumok képzése során a test elképesztő mennyiségben állítja elő ezt a sejttípust. Ehhez azonban nagyon sok tápanyagra van szükség. Ha nincs elég tápanyag, akkor bizony nem csak a mennyiség, de a minőség is csökken, vagyis a spermiumok DNS-e sérülhet. De ezek a spermiumok akár tökéletesen mozoghatnak, és alakilag is megfelelhetnek a kiválasztásnak, vagyis arra, hogy velük termékenyítsék meg a petesejtet.

Miért baj, ha rossz?

A nem megfelelő minőségű spermium nem tökéletes kódot ad át a megtermékenyítés során, ami sajnos növeli a genetikai betegségek kockázatát, a koraszülés, vagy a vetélés esélyét.

A lombik esetében a pár már egy éve próbálkozik a gyerekvállalással. Ez azt jelenti, tervezik a kicsit, és ez azzal is jár, hogy felkészülnek a családdá válásra egészségi szempontból is. A férfiaknál és a nőknél is ez azt jelenti, hogy egészségesen étkeznek, figyelnek a rendszeres mozgás meglétére, és támogatják a szervezetüket. A hölgyek esetében ez utóbbi a megfelelően tagolt, komplex várandósvitamint jelenti, az uraknál pedig a hasonlóan komplex, szerves kötésekkel rendelkező férfivitamint. Ebben az esetben a komplexitás és a benne szereplő anyagok kémiai kötései is a felszívódást hivatottak elősegíteni. Előbbi úgy, hogy egyes anyagok más anyagok jelenlétében jobban hasznosulnak, utóbbi pedig úgy, hogy a szerves kötésekkel (-citrát, -glükonát) a hasznosulás akár 80%-kal is jobb lehet.