A járvány kezdetén úgy vélték, hogy a várandósokra nem jelent nagyobb veszélyt a Covid-19 mint másokra. Mostanra azonban az összegyűlt adatok alapján kissé árnyaltabb lett a kép. Mielőtt még bárki pánikba esne, nem olyan nagy a baj, de a megelőzés kiemelten fontos a kismamák esetében!

Várandósság Covid idején

A várandósság egy csodálatos időszak a nők életében, erre azonban erősen árnyékot tud vetni egy világjárvány, mely aggodalommal tölti el a kismamákat. a mostanra szép számmal rendelkezésre álló statisztikák alapján a kismamák nagyobb veszélynek vannak kitéve a koronavírus-fertőzés szempontjából. DE! A kockázat nem emelkedik meg olyan mértékben, hogy ettől nagyon meg kellene ijedni!

A tanulmány vizsgálta a babákra gyakorolt hatását is a fertőzésnek, és azt mutatták ki, hogy gyakrabban fordul elő a koraszülés a fertőzött kismamáknál. Ezek az adatok azonban vitathatóak, hiszen egyes esetekben éppen az orvos indítja meg a szülést, hogy a kismama kezelése nagyobb hatásfokkal történhessen, illetve nem elhanyagolhatóak az egyéb tényezők sem, mint például a stressz. A kismamák esetében éppen a csökkent immunműködés miatt a tünetek sem ugyan úgy jelentkeznek – a láz és az izomfájdalom esetükben nem jellemző.

Védekezzünk!

A védekezés legjobb módja, ha a kismama otthon marad. Sétálni persze lehet, másoktól kellően távol, és ha muszály emberek közé menni, akkor mindenképpen hordjunk maszkot. Vásárolni azonban ma már a netről is könnyedén lehet, vagyis ez nem lehet akadály, még így, karácsony táján sem!

Fontos az immunrendszer megfelelő támogatása is. Kiemelt jelentőségű a cink, a D-vitamin, valamint a C-vitamin, melyekből a kismamák számára egyébként is magasabb beviteli arányok érvényesek. A D-vitamin esetében 4000 NE az ajánlott mennyiség, cink esetében 10 mg, míg a C-vitaminnál 80 mg a napi ajánlott mennyiség 80 mg. Ez persze csak akkor hatásos, ha nem csak bevisszük ezt a mennyiséget, hanem annak hasznosulásáról is gondoskodunk. A D-vitamin esetében éppen ezért a D3-vitamin formát érdemes keresni, mivel ennek hasznosulása a legjobb (télen a D-vitamin pótlása még fontosabb, hiszen igen régóta tudjuk, hogy a tél végére a magyar lakosság 95%-a D-vitamin hiánnyal kűzd). A cink esetében pedig – ahogyan a legtöbb bevitt anyag esetében – a szerves kötési formákat kell előnyben részesíteni (cink-citrát).

A kismamák esetében a megnövekedett tápanyagigény fedezésére a szakemberek ma már javasolják a várandósvitamin szedését. Ez pedig a járvány mellett kiemelt jelentőségű segítség lehet, éppen az említett anyagok bevitele miatt. Azért a várandósvitaminoknál arra mindenképpen ügyeljünk, hogy a szervezet igényei az egyes trimeszterekben eltérőek, vagyis olyan készítményt válasszunk, ami ezt szem előtt tartja!