A férfinak elég, ha egy fokkal szebb az ördögnél – tartja egy régi mondás. Ez mára azért már többnyire nem állja meg a helyét, de tény, hogy a férfiak esetében például az elhízás messze nem akkora “probléma”, mint a nőknél. A másik véglet, amikor a férfi izomkolosszussá gyúrja magát, minimális testzsír százalékokat produkálva. Most már itt lenne az ideje, hogy megértsük, mi is az egészséges, normális testkép, hiszen a férfiak termékenységi mutatói egyre csak zuhannak, és bizony ez a probléma is erősen közre játszik ebben!
A test
Az elhízás a férfiak esetében is gond, hiszen a hasi zsír ösztrogénazonos anyagokat termel, ami ösztrogéndominanciához vezethet. Eddig azonban úgy tudtuk, maga az elhízás a spermiumtermelésre közvetlen hatással nincs, a klinikailag normál minták (mennyiség és minőség) esetében nem mutatkozott eltérés az elhízott és a normál testalkatú férfiak között.
Van különbség!
Taylor Pini, PhD, a Colorado Reproduktív Orvosi Központ posztdoktora egy friss tanulmányban rámutatott, hogy az alaposabb vizsgálat kimutatta, hogy bizony van eltérés az elhízott férfiak spermamitái és a normál testalkatúak mintái között, méghozzá nem is kevés! Egész pontosan a spermiumok 27 fehérjéjében mutattak ki eltérést a klinikailag megfelelő (vagyis elméletileg normál termékenységgel rendelkező) elhízott férfiak mintái között. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bizony romlik, méghozzá sajnos akár jelentősen is romlik az elhízás hatására a megtermékenyítő képesség a férfiaknál is.
Fellépni ellene?
Mindenképpen érdemes, hiszen a megfelelő étkezés – jelen esetben akár a diéta – és a sport az egészséges élet alapjai. A gond csak azzal van, hogy a diéták a fogyás érdekében sokszor kevesebbet visznek be azokból a tápanyagokból, melyek viszont a normál termékenység fenntartásához szükségesek lennének. Ezt áthidalandó a férfiaknak érdemes férfivitamint szedni, mely optimális esetben képes visszaállítani a normál spermiumtermelést.
Hogy mi az optimális eset? Ha a férfinak nincs olyan betegsége, mely a meddőséget kiválthatja, illetve, ha a megfelelő készítményt választja. Mára ugyanis ezekből a tablettákból is számtalan verzióval találkozhatunk a polcokon. Az igazán hatékony tápanyagpótláshoz két szempontot kell teljesítenie a készítménynek:
- A lehető legtöbb anyagnak szerves, biológiailag aktív formában (-citrát, – glükonát) kell benne jelen lenni. Ez megkönnyíti a felszívódásokat, akár 80%-ban is hatékonyabbá téve azt.
- Komplexnek kell lenniük. Az egyes anyagok ugyanis segítik mások felszívódását. Ilyen kapcsolata van a réznek és a cinknek, a vasnak és a C-vitaminnak, stb. A komplexitásban a több jobb elve érvényesül, vagyis minél több hasznos anyag szerepel a készítményben, annál hatékonyabban segíthetik egymás felszívódását.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!