A jód sokszor okoz fejtörést az embereknek. Szinte mindenki tudja, hogy hazánk jódhiányos terület, azaz a pajzsmirigy megbetegedései igen gyakoriak Magyarországon. Ennek megfelelően szinte mindenki jódozott sót fogyaszt, sőt, gondoskodik az extra jódbevitelről, kiváltképp, ha gyereket szeretne, hiszen a magzat szellemi fejlődésének ez az egyik legfontosabb “motorja”. Csakhogy a jód nem minden esetben hasznos, sőt, előfordulhat, hogy hatalmas gondot okoz a szedése!

Jódszükséglet és pajzsmirigy alulműködés

Mára több kutatás is igazolta, hogy a terhesség kezdeti szakaszában jelentkező jódhiány hatással van a születendő baba IQ szintjére, akár 10-15 ponttal is csökkentheti azt. Pajzsmirigy alulműködés esetén szükség van a jódpótlásra, főleg terhesség alatt, ilyenkor a baba ugyanis a mi készleteinket használja, vagyis a jódigény is megugrik. Hazánk 4/5-e mérsékelten jódhiányos terület, azaz sem a vízzel, sem az élelmiszerekkel nem jut be elegendő jód a szervezetbe. Erre a pajzsmirigy megnagyobbodásával reagál a szervezet, hogy több hormont tudjon termelni.

Túlműködés

Pajzsmirigy túlműködés esetén, amikor a szerv túlságosan sok hormont állít elő, értelemszerűen kerülni kell a jódbevitel fokozását!

Abban az esetben, ha a pajzsmirigyet autoimmun betegség érinti, egy picit más a helyzet. Itt ugyanis egy olyan folyamattal állunk szemben, melyben a pajzsmirigy hormontermelése csökken – ebből pedig következne, hogy a plusz jód bevitele jó ötlet, pedig nagyon nem az! Ezzel ugyanis kizárólag a gyulladást tudjuk fokozni, és erősíteni az autoimmun folyamatokat!

Terhesség pajzsmirigy betegséggel

Bár a pajzsmirigy betegségei igen gyakran okoznak meddőséget, a tudománynak hála ma már nem gond a pajzsmirigy betegeknek családot alapítani.

Tudjuk, hogy a várandósságot, annak magas tápanyagszükséglete miatt a szakemberek tanácsára érdemes várandósvitaminnal támogatni. Azt is tudjuk, hogy ezen készítmények esetében kiemelten fontos a tápanyagok hasznosulása (szerves kötésben kell tartalmazniuk azokat – -citrát és -glükonát kötések – és komplexnek kell lenniük), illetve az, hogy az eltérő trimeszterek tápanyagigényeit képesek legyenek megfelelően kiszolgálni (ehhez a megfelelő tagoltság a kulcs).

Azonban pajzsmirigy problémák esetében sajnos a kismama sok esetben nehéz helyzetbe kerülhet, hiszen a legtöbb ilyen vitamin jódot is tartalmaz, mely az autoimmun betegségek és a pajzsmirigy túlműködése esetén ellenjavallt. Számukra a fent említett kritériumok mellett az is fontos, hogy jódmentes vitamint szedjenek – ez jellemzően külön fel is van tüntetve a dobozon!