Ha azt mondjuk folsav, akkor a legtöbben rávágják, hogy velőcsőzáródási rendellenesség. Ez tökéletesen igaz, de mi a helyzet akkor, ha azt mondjuk folsav és férfiak? Hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a férfiak megfelelő termékenységének fenntartásához a folsav ugyan úgy elengedhetetlen, mint a hölgyek esetében.
Folsav
A B9-vitamin, vagy más néven a folsav jellemzően akkor kerül elő, mikor a nő gyermek vár, holott már jóval a fogantatás előtt is kiemelten fontos, ha családot szeretnénk alapítani. Ebben az esetben azonban a férfiaknak is figyelni kell a folsavszintre, az ugyanis a sejtosztódásra is hatással van, illetve a spermiumok DNS-ének védelmében is kiemelt szerepet játszik.
DNS romlás?
A DNS az az információhalmaz, melyet a baba kap örökségül, így, ha ez hibás, abból komoly gondok adódhatnak. Egy hibás, töredezett DNS-sel rendelkező, vagy rossz RNS-t képző spermium képes a megtermékenyítésre, sajnos azonban éppen az adatállomány sérülése okán jelentősen megugrik a vetélés, a koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának lehetősége.
Folsav bevitel
Mint minden tápanyag, a folsav is megtalálható a természetben, főleg a zöld levélzöldségekben – erre a legtöbb férfi azonban “nem vagyok nyúl” felkiáltással reagál, vagyis az étkezéssel pótolni a folsavat nem is olyan egyszerű. Főleg, ha azt is hozzávesszük, hogy az élelmiszerek beltartalma – így a folsav tartalmuk is – jelentősen csökkent a vegyszerezésnek, tömegtermelésnek köszönhetően. A folsav pótolható vitaminkészítmények formájában is, de itt fontos, hogy komplex készítményt válasszunk, hiszen az egyes anyagok segítik mások hasznosulását. Az anyagok pedig lehetőleg szerves kötésben (-citrátok és glükonátok) legyenek jelen, mivel ezek hasznosulása akár 80%-kal is jobb!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!